Reklama

Pięć futurystycznych innowacji od IBM

Jakie pięć technologicznych pomysłów zmieni nasze życie w przeciągu następnych 5 lat.

Z okazji 100-lecia firma IBM ogłosiła w trakcie konferencji Forum IT piątą edycję listy "Next 5 in 5", czyli pięciu innowacji, które zmienią styl życia i pracy ludzi w ciągu najbliższych pięciu lat:

Reklama

Wspomnianymi innowacjami są kolejno:

- Hologramy 3D w telefonach,

- Baterie wykorzystają tlen do zasilania urządzeń elektronicznych,

- Sensory dostarczą informacji,

- Dojazdy do pracy będą spersonalizowane,

- Centra przetwarzania danych przyczynią się do zasilania miasta w energię elektryczną,

- Doroczna lista pięciu innowacji IBM jest okazją do rozpoczęcia dyskusji na temat przyszłości, którą zrewolucjonizują nowoczesne techniki komunikacyjne, systemy analityczne oraz rozwiązania do efektywnego zarządzania energią" - powiedziała Anna Sieńko, Dyrektor Generalna, IBM Polska.

Lista "Next 5 in 5" stworzona została w oparciu o trendy rynkowe i społeczne oraz technologie stworzone w laboratoriach IBM na całym świecie. W ciągu najbliższych pięciu lat, innowacje technologiczne zmienią styl życia ludzi w następujący sposób:

Hologramy 3-D w telefonach

W ciągu następnych pięciu lat interfejsy 3-D, takie jak te, które widzimy w filmach, pozwolą na interakcję z hologramami 3-D naszych przyjaciół w czasie rzeczywistym. Kina i stacje telewizje już od jakiegoś czasu stosują technologię 3-D. Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania i miniaturyzacji interfejsów 3-D i kamer holograficznych w telefonach komórkowych, zyskamy możliwość zupełnie nowego rodzaju interakcji na poziomie zdjęć, przeglądania internetu, studiowania, pracy i utrzymywania kontaktów towarzyskich z przyjaciółmi.

Naukowcy szukają sposobów przekształcenia video chatów w holograficzne lub w "teleobecność 3-D". Technologia ta wykorzystuje wiązki światła, jakimi promieniują obiekty i rekonstruuje je w formie zdjęcia lub przedmiotu na wzór techniki wykorzystywanej przez ludzkie oko do wizualizacji otoczenia.

5 wynalazków na następne 5 lat:

W przyszłości rekonstrukcja wizerunku naszych przyjaciół w 3-D nie będzie jedyną możliwością. Tak jak płaska mapa Ziemi jest zniekształcona na biegunach, co powoduje, że schemat lotu nie jest linią ciągłą, tak w podobny sposób zniekształcane są informacje, które tworzymy w dużych ilościach wraz z zaawansowaniem informacji, która staje się inteligentniejsza, np. elektroniczny foto album. Aktualnie zdjęcia są geotagowane, Internet jest w stanie zsynchronizować informacje pochodzące z różnych urządzeń a interfejsy komputerowe stają się coraz powszechniejsze.

Naukowcy z IBM Research rozpoczynają prace nad nowymi sposobami wizualizacji danych 3-D, technologii, która umożliwi inżynierom na wniknięcie do wewnątrz wszelkiego rodzaju projektów - począwszy od budynków do oprogramowania, tworząc symulacje rozprzestrzeniania się chorób

w interaktywnym świecie 3-D i wizualizując trendy zachodzące na całym świecie za pośrednictwem Twittera - wszystko w czasie rzeczywistym z niewielkimi odchyleniami lub pozbawione takich odchyleń.

Baterie wykorzystają tlen do zasilania urządzeń elektronicznych

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się marzyć o baterii do laptopa, która nie wymagałaby ładowania przez cały dzień? Albo telefonie komórkowym, który ładuje się poprzez noszenie go w kieszeni? W ciągu najbliższych pięciu lat, postęp naukowy w technologii tranzystorów i baterii przedłuży zdolność funkcjonowania urządzeń 10-krotnie. A nawet, w niektórych przypadkach, baterie mogą zupełnie zniknąć z małych urządzeń.

Zamiast ciężkiej litowo-jonowej baterii używanej obecnie, naukowcy pracują nad bateriami, które wykorzystają powietrze, którym oddychamy do procesu reakcji z metalem o dużej gęstości energii eliminując kluczowy czynnik hamujący stworzenie baterii o dłuższej wytrzymałości. Jeśli badania się powiodą, stworzony zostanie lekki akumulatorek o dużej mocy przystosowany do zasilania szerokiego spektrum urządzeń - od elektrycznych samochodów do urządzeń elektronicznych.

A co powiecie na możliwość całkowitego pozbycia się baterii?

Analizując podstawowy moduł konstrukcyjny urządzeń elektronicznych - tranzystor - IBM ma na celu zredukowanie energii czerpanej przez tranzystor do mniej niż 0,5 V. Tak niskie zapotrzebowanie na energię umożliwi pozbycie się baterii w niektórych urządzeniach jak telefony komórkowe lub czytniki elektroniczne.

W ten sposób powstałyby bezbateryjne urządzenia elektroniczne ładowane za pomocą techniki zwanej "energy scavenging". Aktualnie wykorzystują ją niektóre zegarki na rękę - nie wymagają uzwojenia a ładują się poprzez ruch ręki. Ta sama koncepcja mogłaby zostać wykorzystana do ładowania telefonów komórkowych, np. w sposób "potrząśnij i wybierz numer".

Sensory dostarczą informacji

Może nie jesteś fizykiem, ale na pewno jesteś chodzącym czujnikiem. Za pięć lat, czujniki w twoim telefonie, samochodzie, portfelu a nawet na Twitterze będą w stanie gromadzić dane, które posłużą naukowcom do stworzenia obrazu twojego otoczenia w czasie rzeczywistym. Będzie można wykorzystać te dane do walki z globalnym ociepleniem, ocalenia wymierających gatunków lub wyśledzenia roślin i zwierząt stanowiących zagrożenie dla ekosystemów na całym świecie. W ciągu najbliższych pięciu lat powstanie klasa "naukowców obywateli" wykorzystujących proste czujniki do gromadzenia zestawów danych, które następnie zostaną wykorzystane w badaniach.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: piana | Życie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje