Naukowcy odkryli bliźniaka naszego Słońca

O tym, że odkrywane są kolejne, podobne do Ziemi planety, mogące być "mieszkaniem" dla kosmitów lub dla nas w przyszłości, już kilka razy słyszeliśmy. Tym razem odkryto innego "bliźniaka" - gwiazdę, która podobna jest do naszego Słońca.

Odkryta gwiazda znajduje się zaledwie 200 lat świetlnych od nas, co samo w sobie jest już sporym zaskoczeniem. Badacze nie spodziewali się tak interesującego odkrycia w naszej najbliższej (oczywiście, w skali kosmicznej) okolicy. Co tak szczególnego jest w tym żółtym karle, że świat naukowy obserwuje go z olbrzymim zainteresowaniem?

Gwiazda o nazwie HP 56948 jest rzeczywiście szczególna, ma bowiem dokładnie taką samą masę, temperaturę i skład chemiczny, co Słońce. Jak podsumował to astronom Jorge Melendez z Uniwersytetu w San Paulo w Brazylii, jest to najbardziej idealny bliźniak naszej centralnej gwiazdy, jakiego do tej pory odkryto.

Astronomowie nie mogli oczywiście nie zadać sobie pytania, czy wokół identycznej gwiazdy będą też krążyć planety choćby trochę podobne do naszych. Niestety, tego jeszcze nie wiemy, sprawdzono już jednak istotną rzecz: nie ma tam tak zwanych "gorących Jowiszy", czyli olbrzymich, gazowych planet obiegających gwiazdę w niewielkiej odległości.

Reklama

To dobra wiadomość, bo sugeruje, że w najbliższej okolicy HP 56948 jest sporo miejsca na planety typu ziemskiego, mogące krążyć w odpowiedniej do istnienia płynnej wody odległości od gwiazdy. Gwiazda będzie teraz rzecz jasna szczegółowo badana - także w ramach projektu SETI, poszukującego śladów istot pozaziemskich.

Kira

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Słońce | odkrycia naukowe | naukowcy | Phoenix Suns
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy