Reklama

Najważniejsze technologie ostatniej dekady

Kończy się dekada, podczas której technologie stały się integralną częścią naszego życia. Oto dziesięć produktów i rozwiązań, które sprawiły, że świat stał się uzależniony od nowych technologii.

Na początku lat 90. XX wieku komputery leżały na biurkach wybrańców losu, gry wideo przypominały abstrakcyjne malarstwo, pliki MP3 nie istniały, a internet był hasłem rodem z science-fiction. Dziesięć lat później, z początkiem 2000 roku, wszystko, co było rarytasem i nieosiągalną innowacją, stało się realną częścią naszego życia.

Reklama

Zobacz galerię najważniejszych technologii dekady 2000-2009

Mogłoby się wydawać, że kolejnych dziesięć lat nie przyniosło gadżetów i rozwiązań technologicznych, które zrewolucjonizowały sposób, w jaki żyjemy. Tymczasem mijająca dekada połączyła przeciętnego Kowalskiego z używanymi na co dzień gadżetami, które tak naprawdę gadżetami już nie są.

Oto dziesięć technologii, które naszym zdaniem były najważniejsze dla konsumentów w ostatnich dziesięciu latach.

Miejsce 10. - Canon Rebel 300D

W sierpniu 2003 roku każdy konsument otrzymał szansę na robienie profesjonalnych zdjęć przy pomocy aparatu o przystępnej cenie. Powód? Właśnie wtedy na rynku zadebiutował aparat Canon Rebel 300D, pierwsza cyfrowa lustrzanka na rynku. Biła na głowę jakością zdjęć aparaty kompaktowe, tym samym oddając w ręce Kowalskiego produkt wcześniej przeznaczony tylko dla nielicznych. Dzisiaj "amatorskie lustrzanki" stanowią jeden z najpopularniejszych gadżetów elektronicznych na rynku.

Miejsce 9. - Konsole Sony PlayStation 2 oraz Nintendo Wii

Konsola PlayStation 2 (PS2) do dzisiaj dzierży tytuł najlepiej sprzedającej się konsoli w historii, z ponad 140 mln sprzedanych egzemplarzy od marca 2000 roku. To właśnie PS2, kontynuując dzieło swojego poprzednika, spopularyzowało granie na całym świecie - także w Polsce, gdzie nadal jest to najlepiej sprzedająca się konsola.

Natomiast Nintendo Wii od swojej premiery w listopadzie 2006 roku nieustannie zaskakuje, przyciągając do siebie zupełnie nowe rzesze graczy, głównie nie mających wcześniej do czynienia z grami wideo. Powodem takiego sukcesu był innowacyjny system sterowania - grając na Wii wykorzystujemy ruch, przez co zabawa przypomina rzeczywistą rozgrywkę, np. w tenisa stołowego.

Miejsce 8. - iTunes i dystrybucja online

Dla Polaka powstały w 2001 roku sklep z muzyką iTunes nadal pozostaje zamknięty, jednak na świecie to właśnie on rozpoczął rewolucję, jaką jest dostarczanie muzyki, filmów oraz innych materiałów w pełni legalnie przez internet. Po iTunes przyszła kolej na takie platformy jak Xbox Live, App Store, PSN Network i dziesiątki innych, dzięki którym można dostarczyć do każdego domu gry, telewizję oraz każdy inny materiał. Internauta ma na wyciągnięcie ręki praktycznie wszystkie szukane treści, a pieniądze z mikrotransakcji trafiają bezpośrednio do kieszeni sprzedającego.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: iphone | DVD | pamięć | telewizja | mp3 | ipod | blu-ray | gps | komputery | internet | wideo | technologie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje