Reklama

Moc Spider-Mana: z tymi rękawicami wejdziemy na pionową ścianę!

Możliwości, jakie całkiem niedawno wydawały się należeć wyłącznie do superbohaterów, stają się coraz bardziej dostępne. Przykładem mogą być choćby rękawice, dzięki który zyskamy możliwości godne Spider-Mana - będziemy mogli przykleić się do płaskiej powierzchni i wspinać po szklanych taflach.

Rozwiązanie opracowane na Uniwersytecie Stanforda wygląda niepozornie – to rodzaj nakładek na dłonie, z naszytymi od wewnętrznej strony łatkami. Mimo skromnego wyglądu wynalazek oferuje zadziwiające możliwości – po założeniu rękawic człowiek jest w stanie wspinać się na pionowe, śliskie ściany. 

Reklama

Nie po raz pierwszy okazało się, że świetną inspiracją dla naukowców może okazać się przyroda. Chyba nieraz widzieliście gekona, który wydaje się kwestionować istnienie grawitacji – wspina się po płaskich powierzchniach tak, jakby mógł się złapać płaskiej szyby. W jednym z wywiadów wspominał o tym Duncan Irschick z University of Massachusetts Amherst: "Niezwykłe jest to, że stopy gekona łatwo się przylepiają i odlepiają, nie pozostawiając na powierzchni żadnych klejących się śladów".  
 
Jak działa stopa gekona?
 
Badacze od dawna usiłowali zgłębić sekret tej jaszczurki i analizowali poszczególne elementy jej pokrytych mikrowypustkami stóp. Praktycznej wiedzy dostarczyła jednak dopiero analiza pracy stopy gekona jako całości – dzięki temu na University of Massachusetts Amherst opracowano materiał o nazwie Geckskin.
 
Nowy wynalazek, opracowany na Uniwersytecie Stanforda, wydaje się jeszcze ciekawszy. Zaprojektowane tam rękawice mają niezwykłe właściwości – dzięki odwzorowaniu budowy stopy gekona przyczepiają się do gładkich materiałów, jak szkło, polerowane drewno czy metal. Aby działały, wystarczy przyłożyć je do płaskiej, pionowej powierzchni i zawiesić na nich swoją masę.
 
Rękawice do wspinaczki

Odklejenie nie stanowi problemu – wystarczy pociągnąć je prostopadle do powierzchni, do której były przyklejone. Kluczem do opracowania rękawic, dających się zastosować w praktyce było stworzenie takiej konstrukcji, by po przylgnięciu rękawicy do płaskiej powierzchni obciążenia rozkładały się równomiernie na każdą z 24 łatek, imitujących stopę gekona. Aby ułatwić wspinaczkę, rękawice połączono z zawieszonymi na nich podporami dla stóp. Wygląda to - na razie - mało efektownie, ale jak widać na filmie, działa.
 
Rękawice są w stanie utrzymać na pionowej ścianie człowieka o wadze do 90 kilogramów. Praktyczne zastosowanie tego wynalazku nie ogranicza się jedynie do efektownych popisów - w przyszłości, zdaniem NASA - rozwiązanie to może się przydać do wyłapywania na orbicie kosmicznych śmieci.

Łukasz Michalik

gadżetomania.pl

Gadżetomania.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: rękawice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje