Reklama

Książka do picia

Amerykańscy naukowcy stworzyli innowacyjną "książkę do picia", która dzięki zastosowaniu nanotechnologii, niemal całkowicie oczyszcza wodę.

Reklama

"Książka do picia" (The Drinkable Book) została stworzona przez dr Theresę Dankovich z Carnegie Mellon University. Każda jej strona jest pokryta nanocząstkami srebra i miedzi, które zabijają 99,9 proc. mikrobów obecnych w wodzie. Dzięki temu książka może być wykorzystywana do oczyszczania wody z drobnoustrojów.

Każda strona książki jest zbudowana z dwóch filtrów, które pozwolą na oczyszczenie do 100 litrów wody. Twórcy są przekonani, że jeden egzemplarz książki zapewni dostęp do wody pitnej dla jednej osoby na 4 lata.

Niezwykła książka została już przetestowana w Ghanie, Kenii i Haiti, gdzie zaczerpnięto wody zawierającej miliony bakterii. Wykorzystując filtry zawarte w "Książce do picia" udało się pozbyć niemal wszystkich bakterii, uzyskując płyn zdatny do spożycia. Jakościowo jest on zbliżony do wody dostępnej powszechnie na terenie Stanów Zjednoczonych.

Choroby spowodowane brakiem wody zdatnej do picia co roku zabijają blisko 3,5 mln osób na całym świecie. Dzięki projektowi dr Dankovich wkrótce może się to zmienić.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: woda pitna | oczyszczanie | książka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje