Jedwabne szczepionki nadzieją dla Trzeciego Świata

Naukowcom udało się stworzyć oparte na jedwabiu szczepionki i antybiotyki, które będą trwałe w temperaturach nawet do 60 stopni Celsjusza. Osiągnięcie to otwiera krajom Trzeciego Świata dodatkowe możliwości w procesie dystrybucji leków.

Stosowane obecnie szczepionki, a także dużą gamę leków należy przechowywać w lodówkach, bowiem brak protekcji termicznej może doprowadzić do zmian w ich budowie chemicznej, zmniejszając tym samym skuteczność samych leków. Z opublikowanych w "Procedings of the National Academy of Sciences" danych wynika, że umieszczenie bioaktywnych molekuł w matrycach z jedwabiu może je ochraniać i stabilizować termicznie. Dzięki temu leki są przez dłuższy czas zdatne do spożycia.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Obrazowania Biomedycznego i Bioinżynierii (NIBIB) udowodnili, że wzbogacenie medykamentów o komponenty z jedwabiu umożliwia ich stosowanie w temperaturach wyższych od zalecanych. Rozwiązanie to szczególnie może przyjąć się w krajach Trzeciego Świata, gdzie dostęp do leków nie jest łatwy, a dodatkowo panujące wysokie temperatury skracają ich potencjalną przydatność.

Pierwsze badania na nowo opracowanych szczepionkach wykazują, że nie tracą one swoich właściwości nawet przy 60 stopniach Celsjusza. Zespół kierowany przez dr Davida Kaplana już szykuje się do zakrojonych na szeroką skalę testów klinicznych.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lekarstwo | szczepionka | Medycyna | jedwab
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy