Jak szybko może wirować gwiazda?

Ciała niebieskie mają zazwyczaj to do siebie, że wirują wokół własnej osi (czasami więcej, niż jednej). A jak szybko może wirować gwiazda? Okazuje się, że nawet tak szybko, żeby ten ruch ją spłaszczył.

Interesującą gwiazdę sfotografowano już kilka lat temu, na przełomie 2008 i 2009 roku. Teraz dopiero udało się przeanalizować wykonane wówczas przez teleskop VLT zlokalizowany na pustyni Atakama. Gwieździe VFTS 102, bo o niej właśnie mowa, zrobiono wtedy około 30 zdjęć, jednak na pierwszy rzut oka nie było w niej nic szczególnego.

Analiza materiałów wskazała, że jej ruch wokół własnej osi jest wyjątkowo szybki.

VFTS 102 jest 25 razy bardziej masywna i aż 100 tysięcy razy jaśniejsza niż nasze Słońce. Co jednak istotne, znaleziona gwiazda miała wyraźnie spłaszczony kształt. Powodem tego specyficznego wyglądu jest fakt, iż wiruje ona z zawrotną prędkością około 30 km/s. Na dodatek zaś porusza się w przestrzeni w nieco inny sposób, niż sąsiadujące gwiazdy.

Zdaniem naukowców, takie oryginalne zachowanie VFTS 102 wynika z faktu, iż należała ona kiedyś do układu podwójnego - z tym jednak, że jej towarzyszka była bardzo masywną gwiazdą i skończyła jako supernowa. W pobliżu rzeczywiście udało się odnaleźć pulsar, będący pozostałością po supernowej - co sugeruje, że teoria badaczy jest słuszna.

Reklama

Spłaszczony kształt to oczywiście wynik dużej prędkości, z jaką gwiazda obraca się wokół swojej osi. Ruch ten jest tak szybki, że VFTS 102 jest dość blisko punktu, w którym zostanie po prostu rozerwana przez siły odśrodkowe.

Aby sprawdzić swoją teorię, astronomowie zamierzają teraz skorzystać z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i wykonać bardzo dokładne pomiary właściwego ruchu gwiazdy w przestrzeni.

Kira

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: gwiazdy | 'Gwiazdy' | Gwiazda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy