Reklama

Jak można ulepszyć transport krwi?

Siemens wykorzystuje technologie RFID (metody identyfikacji wykorzystujące technologię radiową) w systemach kontroli transportu krwi.

Krew ratuje życie. Transport pomiędzy stacjami krwiodawstwa i szpitalami jest jednym z ważniejszych elementów procesie logistycznym. Zdarza się, że pojemniki są transportowane w zbyt wysokiej temperaturze, co powoduje jej zepsucie. W czasie transfuzji trudno jest określić, czy kwestie transportu nie miały ujemnego wpływu na jakość dostarczonej krwi.

Reklama

Konsorcjum powołane przez firmę Siemens i Uniwersytet Medyczny w Graz (Austria) skonstruowało czujnik temperaturowy bazujący na systemie identyfikacji RFID do kontroli pojemników krwi. Etykiety opisujące zawartość wyposażono w nadajniki radiowe, które dzięki sensorom temperatury zapisują informacje o temperaturze panującej w pojemniku.

Jest to pierwsze na świecie zastosowanie tej technologii do pełnej kontroli transportu przesyłek krwi na drodze ze stacji krwiodawstwa na stół operacyjny. System przekazuje szczegółowe dane oraz pozwala w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo przesyłek, jak i samych pacjentów. Przed rozpoczęciem transfuzji dane zawarte w urządzeniu są skanowane i kontrolowane pod względem poprawności i jakości.

Dowiedz się więcej na temat: transport

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje