Reklama

Inteligentne reflektory, których światło ominie krople deszczu

Deszcz nie sprzyja bezpiecznej jeździe, o czym doskonale wie każdy kierowca. Mglista poświata spowodowana odbijającym się od kropel deszczu światłem to poważne utrudnienie w ruchu drogowym. Zespół amerykańskich badaczy wpadł na rozwiązanie tego problemu.

Naukowcy z Instytutu Robotyki Carneige Mellon University opracowali reflektory, których emitowane światło omija krople deszczu. Pojedynczy reflektor składa się z projektora, kamery oraz rozszczepiacza światła (ang. beam splitter). Każdy z tych elementów pełni inną funkcję. Kamera wykonuje zdjęcia kropli deszczu, zaś wbudowany procesor wykorzystuje specjalny algorytm do przewidzenia ich trajektorii ruchu. Tak przetworzona informacja trafia do projektora, który wyłącza te wiązki światła, które trafiłyby w krople.

Reklama

Innowacyjne reflektory wydają się być ciemniejsze niż tradycyjne konstrukcje, jednak testy przeprowadzone na prototypach potwierdzają ich skuteczność. Przy intensywnej ulewie i jeździe 30 km/h, system miał 79 proc. wskaźnik sukcesu. Warto dodać, że zwiększając prędkość do 100 km/h skuteczność wynosiła zaledwie 20 proc.

Zanim system inteligentnych reflektorów trafi do seryjnie produkowanych samochodów, będzie musiał przejść jeszcze szereg udoskonaleń. Mało kto jeździ na co dzień z prędkością 30 km/h, a skuteczność na poziomie 20 proc. to zdecydowanie za mało jak na tak zaawansowaną technologię.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: deszcz | samochód | krople | motoryzacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje