Reklama

Icon A5 - najbezpieczniejszy samolot na świecie?

Statystycznie mamy większą szansę zginąć jadąc samochodem niż lecąc samolotu, jednak to właśnie latanie wydaje nam się bardziej niebezpieczne. Właśnie to mieli na uwadze konstruktorzy niewielkiego samolotu, który sprawi, że pilotowanie będzie dziecinnie proste. Czy to koniec strachu przed lataniem?

Jednym z największych zagrożeń dla pilota samolotu jest wpadnięcie w korkociąg lub przeciągnięcie. Oba te zjawiska w aerodynamice lotniczej wymagają sporych umiejętności pilotującego i jeden błąd może doprowadzić do katastrofy. Okazuje się jednak, że można ograniczyć ich występowanie dzięki specjalnie skonstruowanym skrzydłom samolotu.

Reklama

Właśnie takie rozwiązanie chce zastosować producent niewielkiego Icon A5. Kształt skrzydeł miałby utrudniać wpadnięcie maszyny w korkociąg i przeciągnięcie, a nawet w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia, samolot zachowywałby nośność na tyle, żeby pilot nie stracił nad nim panowania. Co więcej, Icon A5 będzie wyposażony w spadochron którego można wykorzystać w ostateczności. Nawet woda dla niego niestraszna, ponieważ niczym amfibia kadłub unosi się na wodzie. Do tego maszyna ma składane skrzydła, więc przewożenie jej na przyczepie bądź trzymanie na podwórku nie stanowi większego problemu.

Icon A5 to nie jedynie koncept, ale projekt, który już wkrótce trafi do seryjnej produkcji. Już teraz można go zamawiać w przedsprzedaży - za jedyne 140 tys. dolarów.

Gadżetomania.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: samolot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje