Giętki i w pełni przezroczysty arkusz do gadżetów przyszłości

Australijscy naukowcy stworzyli płaskie, giętkie i przezroczyste urządzenie z wymiennego arkuszu polimeru, które służy do obrazowania.

Urządzenie zostało wyprodukowane z koncentratora luminescencyjnego (LC). Jest to tworzywo wysycone cząstkami luminoforu, które pochłaniają fale o specyficznej długości, a następnie reemitują światło o nieco większej długości. Część fal się rozprasza, a reszta przemieszcza się przez polimerowy film ku krawędzi, gdzie zlokalizowana jest macierz czujników optycznych. Komputer zbiera dane, składając obraz utrzymany w odcieniach szarości.

- Nasz zespół jako pierwszy zaprezentował czujnik obrazu, który jest zarówno przezroczysty, jak i giętki oraz skalowany. Nasz twór nie ma wbudowanych żadnych mikrostruktur i obwodów - powiedział Oliver Bimber z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu.

Rozdzielczość prototypu jest niska (zaledwie 32 x 32 piksele), ale naukowcy zamierzają ją poprawić za pomocą metody próbkowania. Polega ona na rekonstrukcji obrazu z maksymalnej liczby punktów filmu, bez konieczności używania czulszych niż standardowo fotodiod.

Odkrycie zespołu Bimbera może mieć w przyszłości zastosowanie w systemach do gier, kamerach czy innych urządzeniach do śledzenia ruchu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ekran | fale | światło | Fizyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy