Reklama

FanWing - samolot napędzany przez wentylatory

Firma FanWing donosi, że jej rewolucyjny samolot w wersji załogowej wzniesie się w powietrze już w przyszłym roku. Na czym polega wyjątkowość tej maszyny?

Samolot opracowany przez amerykańsko-brytyjski zespół napędzają ogromne, cylindryczne wentylatory, umieszczone w przedniej części skrzydeł. Zwiększają one prędkość przepływu powietrza w taki sposób, że samolot może wystartować niemalże pionowo.

W powietrzu zachowuje się natomiast jak klasyczna konstrukcja. Innowacyjnie zaprojektowany napęd sprawia, że maszyna jest cicha, tania w budowie i łatwa w pilotażu. Nie ima się jej również zjawisko przeciągnięcia, czyli gwałtownego spadku siły nośnej przy jednoczesnym wzroście oporu aerodynamicznego, co może spowodować chwilową lub całkowitą utratę sterowności.

W teorii projekt wydaje się rewelacyjny. Na razie jednak loty testowe ma za sobą mniejsza wersja bezzałogowa. Firma FanWing opublikowała jednak szczegółowy harmonogram rozwoju maszyny, z którego wynika, że pierwszy lot załogowy odbędzie się w 2013 roku.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samolot | lotnictwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje