Dyson 360 Eye - inteligentny robot odkurzający

Po 16 latach intensywnego rozwoju i prac badawczych James Dyson zaprezentował w Tokio cyklonowego robota odkurzającego. Odkurzacz Dyson 360 jest inteligentnym robotem, który w końcu jest w stanie skutecznie sprzątać, ponieważ posiada większą siłę ssania niż inne roboty odkurzające dostępne na rynku.

James Dyson twierdzi: “Większość robotów nie widzi otoczenia w jakim się znajduje, ma niską siłę ssania i nie sprząta wystarczająco dobrze. To gadżety. My stworzyliśmy unikalny system wizyjny 360°, który pozwala robotowi widzieć gdzie się znajduje, gdzie był i gdzie powinien jeszcze posprzątać. System wizyjny w połączeniu z szybkobieżnym silnikiem cyfrowym jest kluczem do wydajności robota odkurzającego – czyli naprawdę oszczędnego i niezwykle efektywnego urządzenia.”
 
Obecne do tej pory na rynku roboty odkurzające zmagają się z kilkoma problemami. Często mają niską wydajność czyszczenia. Aby oszczędzić baterię wykorzystują słabe, mało wydajne silniki, które mają niewystarczającą siłę ssania i zbierają mniej brudu. Napędzany silnikiem cyfrowym Dyson V2, robot odkurzający Dyson 360 skutecznie usuwa kurz i brud, a także wyłapuje cząsteczki nawet tak niewielkie jak 0,5 mikrona – czyli takie, które są 600 razy mniejsze od kropki na końcu tego zdania.
 
Bez odpowiedniej wizji roboty często pracują na oślep, gubiąc się w otoczeniu, przez co poruszają się poza zaplanowana trasą. Dyson 360 widzi swoje otoczenie, używając unikatowego systemu 360°. Następnie tworzy szczegółowy plan podłogi, aby móc w inteligentny sposób poruszać się po pokoju i śledzić na bieżąco swoją pozycję. Czujniki podczerwieni współpracują z soczewkami znajdującymi się na górze urządzenia, w której mieści się panoramiczna kamera 360°. Widzi ona cały pokój naraz, dzięki czemu odkurzacz może dokładnie określić swoją pozycję. Następnie używa punktów orientacyjnych, które porównuje z ciągiem obrazów w celu ustalenia, w którą stronę robot się przesunął analizując każdą klatkę i ustalając model otoczenia oraz swoje położenie.
 
Zdarza się też, w zależności od rodzaju obrotowej szczotki do czyszczenia, że inne roboty odkurzające jedynie rozrzucają brud. Pasek szczotek w odkurzaczu Dyson 360 Eye biegnie wzdłuż całego urządzenia, co oznacza, że nie jest ono zdane wyłącznie na boczne szczotki. Pozwala to na sprzątanie całego pomieszczenia. Dyson 360 Eye wykorzystuje opatentowaną szczotkę z włókna węglowego, która doskonale nadaje się do sprzątania podłóg, a której nylonowe sztywne włosie w trakcie pracy wstrząsa i czyści dywan.  
 
Inne roboty wykorzystują kółka do poruszania się. W trakcie sprzątania walczą z przeszkodami i starają się zachować płynność przemieszczania po różnych rodzajach podłóg. Tak jak w pojazdach terenowych, gąsienice umożliwiają robotowi odkurzającemu Dyson utrzymanie prędkości i kierunku na wszystkich rodzajach podłóg oraz pokonywanie małych przeszkód.
 
Aplikacja Dysona

Reklama

Nowo zaprojektowana aplikacja Dysona dla systemów iOS i Android pozwoli właścicielom robota sprzątać na najwyższym poziomie – nawet gdy znajdujemy się  z dala od domu. Możemy nawet zaprogramować urządzenie znajdując się za granicą czy też na wakacjach – aby po powrocie do domu zastać go czystym. Ustawienie pojedynczego sprzątania albo cyklu czyszczenia wymaga naciśnięcia tylko jednego przycisku.
 

Badania, design i rozwój

Odkurzacz Dyson 360 Eye jest wynikiem 16 lat pracy i 28 mln  funtów zainwestowanych w badania i rozwój. Na urządzeniem pracował zespół składający się z ponad 200 inżynierów. Dyson dodatkowo zainwestował 150 milionów funtów w rozwój Dyson Digital Motor.  
Algebra, teoria prawdopodobieństwa, geometria i trygonometria tworzą wizję świata robota Dyson Eye 360. Utworzenie systemu nawigacji zajęło ponad 100 tysięcy godzin pracy zespołowi złożonemu z 31 inżynierów oprogramowania robotycznego.

Robot odkurzający Dyson 360 trafi na rynek polski do końca 2015 roku. 




INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: robot do sprzątania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy