Reklama

Buty do biegania: jakie wybrać?

Jakie buty do biegania wybrać? Prędzej czy później każdy biegacz-amator staje przed tym pytaniem. Choć mogłoby się wydawać, że wybór właściwego obuwia to bułka z masłem, wbrew pozorom odpowiedź nie jest taka prosta.

Bieganie to sport, w którym dobre obuwie spełnia niezwykle ważną rolę. Ma za zadanie zapewnić nam komfort w czasie ćwiczeń, dlatego tak ważne jest dobranie modelu, który idealnie dopasuje się do twojej stopy. Oto kilka prostych wskazówek, jak znaleźć idealne buty do treningu biegowego!

Test wodny

Reklama

Wyobraź sobie, że jesteś na plaży i spacerujesz nad brzegiem morza. Na mokrym piasku pojawiają się ślady twoich stóp. To, jak one wyglądają ma największe znaczenie w procesie doboru obuwia do biegania. Na szczęście nie musisz w tym celu jechać specjalnie nad morze ani wyganiać dzieci z osiedlowej piaskownicy. Możesz we własnym domu przygotować prosty test wodny.

W tym celu będzie ci potrzebna jedynie kartka, najlepiej o ciemnym kolorze oraz dostęp do wody.. Zanurz stopę w wodzie, a następnie stań na przygotowanym kawałku papieru. Spójrz na kształt, który odcisnął się na materiale i oceń, jak wygląda twoje podbicie.

Jeśli wcięcie pośrodku stopy jest bardzo małe, lub w ogóle go nie ma oznacza to, że masz niskie podbicie. Występuje ono u tzw. pronatorów, czyli osób z tendencją do przetaczania stopy po podłożu na całej jej szerokości. Potocznie nazywa się to płaskostopiem. Prawidłowo dobrane obuwie dla osób z niskim podbiciem posiada wsparcie od wewnętrznej części buta, które uniemożliwia zbytnie przechylanie stopy do wewnątrz i chroni biegacza przed kontuzją. Takie osoby powinny sięgać po buty sztywne, o prostym kształcie, charakteryzujące się nieco większym ciężarem.

Całkowitym przeciwieństwem pronatora jest supinator, u którego podbicie jest wysokie, a pozostawiony przez niego ślad jest bardzo cienki. Zdarza się również, że występuje przerwa na środku odbicia. W takim przypadku powinieneś zakupić miękkie buty z systemem amortyzującym, o elastycznej podeszwie. Obuwie dla supinatorów ma przeważnie lekko zakrzywiony kształt i zawiera wkładki amortyzujące. Jeśli twoje odbicie wydaje się być idealnie pomiędzy tymi dwoma przypadkami, sięgnij po buty z systemem stabilizującym. Dzięki temu połączysz obie ważne cechy - tłumienie wstrząsów oraz usztywnienie stopy.

But prawdę ci powie

To jednak nie wszystkie wartościowe wskazówki. Zanim wybierzesz się do sklepu, przyjrzyj się swoim starym, zużytym butom, w których biegałeś do tej pory. One powiedzą ci znacznie więcej na temat twoich potrzeb, niż mógłbyś się tego spodziewać.

W pierwszej kolejności sprawdź ich wnętrze. Porównaj oba buty ze sobą, sprawdź w którym miejscu pojawiają się przetarcia i czy zużycie obu jest podobne. Wytarta pięta może oznaczać, że za często przenosisz siłę uderzenia na piętę i potrzebujesz wzmocnionej amortyzacji. Starty paluch to częsty objaw osób z nadpronacją, a ubytek w zewnętrznej krawędzi może wskazywać na problemy z nadsupinacją. Sprawdź również cholewki - jeśli są pomarszczone, przy wyborze butów zwróć większą uwagę na stabilizację stopy w jednym miejscu. Dzięki temu łatwiej unikniesz kontuzji.

Po sprawdzeniu wnętrza, postaw obuwie na płaskiej powierzchni i rozpocznij obserwację. Czy tyły stoją prosto? Czy zauważasz różnice pomiędzy stopniem zużycia obu butów? Czy dostrzegasz przetarcia w obrębie pięt lub zewnętrznych krawędzi? Spisz wszystkie uwagi na kartce i pamiętaj o nich wybierając się do sklepu. 

FOOT ID

By w pełni profesjonalnie poznać anatomię swojej stopy, można wykonać badanie FOOD ID. Znajomość budowy swojej kończyny, pozwala na dobór idealnego obuwia do biegania. ASICS opracował trójwymiarowy sposób skanowania i badania stopy FOOT ID, który pozwala precyzyjnie dobrać odpowiednie buty oraz poznać wszystkie wady biomechaniczne stopy każdego biegacza. Taki dokładny pomiar można wykonać na przykład w ramach  treningów przez Orlen Warsaw Marathon.  W każdą sobotę, w innej lokalizacji, możliwe będzie wykonanie darmowych FOOT ID.

Rozmiar i typ

Gdy już porobiłeś wszystkie niezbędne notatki, ostatnim krokiem będzie wybranie typu oraz prawidłowego rozmiaru butów do biegania. Jeśli przeważnie biegasz po mieście i przygotowujesz się do startu w maratonie, wybierz buty przeznaczone do biegania po twardych nawierzchniach. Nie sięgaj po obuwie trailowe, jeśli biegasz głównie po ubitych, leśnych duktach. Ten typ buta sprawdzi się dobrze w naprawdę trudnym terenie, z dużą ilością grząskiego błota, piasku i kamieni. Biegając po utwardzonych ścieżkach lepiej sięgnąć po coś innego.

Problematyczny może okazać się również rozmiar buta biegowego. Przeważnie powinien on być o jeden numer większy niż ten, w którym chodzimy na co dzień. Dzieje się tak, ponieważ stopa w czasie biegu znacznie mocniej się porusza. Wybierając buty zwróć uwagę, czy przestrzeń pomiędzy paluchem a końcem obuwia jest wystarczająca. Uważa się, że odległość ta powinna być mniej więcej szerokości twojego kciuka. Pamiętaj również o tym, by do sklepu wybrać się popołudniu, lub przynajmniej po krótkim treningu biegowym. Wówczas twoje stopy będą lekko opuchnięte, co pomoże ci wybrać właściwy model.

Jeśli już udało ci się dobrać odpowiednie obuwie, nie czekaj - spróbuj swoich sił w ORLEN Warsaw Marathon! Już 14 kwietnia, po raz siódmy w stolicy odbędzie się Narodowe Święto Biegania. Wolisz krótsze dystansy? Bieg OSHEE10km czeka na ciebie! To lubiane przez biegaczy wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach ORLEN Warsaw Matahon.  Więcej tutaj: https://orlenmarathon.pl 

 

Artykuł powstał we współpracy z marką ORLEN


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje