Reklama

Armia USA przygotowuje latające jeepy

Pentagon planuje wyposażyć swoją armię w jeepy mogące... unosić się w powietrzu. Pierwsze prototypy nowych jednostek bojowych i transportowych o nazwie Transformer TX mają być gotowe w 2015 roku.

Pierwsze informacje o Transformer TX pojawiły się w zeszłym roku, ale trudno było wtedy uwierzyć w plany amerykańskiej armii. Dzisiaj jednak wiemy, że wizje rodem z kina fantastyczno-naukowego staną się rzeczywistością.

Reklama

Według planów amerykańskiej administracji, "latający jeep" nie będzie projektem przypominającym "samochód ze skrzydłami", który potrzebuje pasa startowego - jak wcześniej zakładano. Co w takim wyjściu w planach ma Pentagon? W 2015 roku miałyby się rozpocząć testy jeepa, który w dowolnym momencie może wnieść się w górę - sprzęt wojskowy miałby lądować i startować pionowo.

"Latający jeep" mógłby przewodzić czterech w pełni uzbrojonych żołnierzy. Całość byłaby długa na 9 metrów, szeroka na 2,6 metrów i wysoka na 2,7 metrów. W podstawowym założeniu projekt wojskowy nie różniłby się w kierowaniu (na ziemi) od standardowego SUV - napisał serwis The Register, opierając się na informacjach ujawnionych przez amerykańską armię. Niecodzienny projekt Amerykanów będzie mógł wznieść się na wysokość 10 tys. stóp i rozwinąć prędkość małego samolotu z jednym silnikiem.

W jaki sposób armia mogłaby wykorzystać Transformer TX? Potencjalne zastosowanie nie odbiega o tego, co widzieliśmy już w kinie czy grach wideo - lądowanie na terytorium wroga, unoszenie się nad budynkami i wsparcie w tajnych misjach. Jakkolwiek niecodzienne mogą wydawać się te pomysły, fantastyka-naukowa przecież często inspirowała inżynierów oraz naukowców. Dlatego tym razem miałoby być inaczej?

ŁK

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: transformer | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje