Reklama

Za pięć dwunasta, czyli jak fotografować w sylwestra

Nie ma znaczenia, czy stary rok będziesz żegnał na balu, na stoku narciarskim, czy w centrum miasta - warto utrwalić ostatnie sekundy AD 2010 na zdjęciu. Oto kilka rad, jak stworzyć naprawdę piękne sylwestrowe fotografie!

W sylwestrową noc zimowe niebo rozświetlają kaskady fajerwerków. Przy tego typu zdjęciach ważny jest dystans, dlatego oddal się od miejsca wystrzeliwania sztucznych ogni. Kluczowym elementem jest statyw, bo drżące ręce to najgorszy wróg udanego zdjęcia fajerwerków.

Ostatnie przygotowania dotyczą parametrów aparatu. Przełącz tryb na manualny (oznaczony literką "M") i zwróć uwagę na przysłonę. Jej ustawienia muszą być regulowane w zależności od mocy podniebnych błysków. Gdy fotografie wychodzą zbyt jasne ("przepalone"), wielkość przysłony należy zwiększyć z f/8 na f/16. Dbając o kolorystykę zdjęć, skup się na odpowiednim ustawieniu balansu bieli. W tym przypadku często poleca się tryb przewidziany do oświetlenia żarowego. Gdy chcesz zarejestrować dużą liczbę świetlnych wybuchów, czas naświetlania musi być większy niż 10 s.

Reklama

Kolor podwyższonego ryzyka

Pokryte śniegiem drzewa i ulice oraz szaleństwa na narciarskich stokach aż proszą się o uwiecznienie na zdjęciu. Nie wystarczy jednak po prostu pstryknąć, bo biel to obok czerni jeden z najtrudniejszych do uchwycenia kolorów. Fotografując zimowe pejzaże, odpowiednio dobierz opcje aparatu.

Balans bieli najlepiej ustawić na automatyczną opcję AWB. Jeśli nie potrafisz samodzielnie określić czasu ekspozycji, wybierz tryb AV (tryb preselekcji przysłony).

Najładniejszy efekt uzyskamy, fotografując uroki zimy rano lub popołudniu, gdy słońce świeci dość nisko i obiekty rzucają długie cienie.

Na stoku

Gdy zamierzasz uchwycić na zdjęciach ludzi w ruchu, zwłaszcza pary w tańcu lub szybko szusujących narciarzy, zdjęcia możesz wykonać na dwa różne sposoby. Sposób pierwszy pozwoli uzyskać ci efekt zamrożenia ruchu - w tym celu czas migawki ustaw tak, by jego wartość nie była mniejsza niż 1/250 s. Sposób drugi zapewni uzyskanie zdjęć oddających dynamikę - ustaw czas migawki nie dłuższy niż 1/30 s.

Dodatkowo włącz tryb autofocus z możliwością śledzenia fotografowanej osoby. Pozostanie już tylko wybrać, kogo lub co chcemy sfotografować - wodząc aparatem za wybranym obiektem, uzyskasz efekt panoramowania (obiekt fotografowany będzie ostry, natomiast tło zostanie rozmyte). Stopień rozmycia tła zależy od czasu otwarcia migawki.

Hu hu ha, dla sprzętu zima zła

Mróz sprawia, że musimy szczególnie zatroszczyć się o nasz aparat. Przed wyjściem z domu sprawdźmy baterię, bo niska temperatura szybciej ją rozładowuje. Z tego powodu starajmy się trzymać sprzęt w futerale lub pod własną kurtką. Warto wyłączyć funkcje pochłaniające dużą ilość energii, np. monitor.

Pamiętaj też, że wnosząc aparat z mroźnej sesji do ciepłego pomieszczenia, zanim wyjmiesz go z futerału lepiej zostawić go na jakiś czas w chłodnym miejscu.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: aparat fotograficzny | sylwerster

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL