Reklama

Photokina 2010: Czym się dzisiaj robi zdjęcia?

Bezlusterkowy szał

Reklama

Od momentu, kiedy podczas ostatniej Photokiny Panasonic p światu pierwszy model aparatu Mikro Cztery Trzecie, kompakty z wymienną optyką nie tylko stały się bardziej popularne, ale ugruntowały też swoją pozycję, tworząc nowy segment sprzętu fotograficznego i zyskując uznanie kolejnych producentów.

Po dwóch latach od premiery Lumixa G1 Panasonic zaserwował nam powtórkę z rozrywki i w dniu otwarcia targów pokazał dziennikarzom kolejny model serii G - Lumixa GH2. Dużym zainteresowaniem w Kolonii cieszył się również drugi (po NX10) bezlusterkowy aparat w ofercie Samsunga - NX100.

"Lustrzanki bez lustra" wyposażane są także w coraz nowsze obiektywy. Przed Photokiną oferta szkieł dla aparatów Mikro Cztery Olympusa wzbogaciła się o modele M. Zuiko Digital ED 40-150 mm 1:4.0-5.6 oraz M. Zuiko Digital ED 75-300 mm 1:4.8-6.7, których maksymalne ogniskowe są równowartością - odpowiednio - 300 i 600 mm.

Wraz z pojawieniem się Lumixa GH2 premierę miały także nowe obiektywy Panasonica - "naleśnik" Lumix G 14 mm /F2,5 ASPH, Lumix G VARIO 100-300 mm oraz - jedna z większych ciekawostek targów w Kolonii - pierwszy wymienny obiektyw, umożliwiający fotografowanie i nagrywanie filmów w 3D - 3D Lumix G 12,5 mm / F12.

Nowe obiektywy dla swojego standardu NX pokazał także Samsung. Premierze aparatu NX100 towarzyszyły narodziny szkieł 20-50 mm f/3,5-5,6 ED oraz 20 mm f/2,8. Oba modele wyposażono w nowatorską technologię i-Function, pozwalającą na przełączanie ustawień czasu naświetlania, przysłony, korekty ekspozycji, balansu bieli i czułości ISO przy pomocy pierścienia na obiektywie.

Opcję i-Function posiadać mają także kolejne szkła Samsung NX. Koreański producent już zapowiedział pojawienie się 60-milimetrowego obiektywu makro i zoomu o zakresie 18-200mm. W drugiej połowie przyszłego roku firma zaprezentuje kolejne trzy modele: stałoogniskowe 16 i 85 mm oraz zoom o zakresie 16-80 mm.

Świat widziany w 3D

Bez wpływu na branżę fotograficzną nie pozostała rosnąca popularność urządzeń umożliwiających oglądanie obrazów 3D. Oprócz wspomnianego już obiektywu, Panasonic pochwalił się w Kolonii także pierwszą na świecie amatorską kamerą do nagrywania trójwymiarowych filmów - HDC-SDT750. Urządzenie działa dzięki wymiennemu obiektywowi 3D, zapisującemu równolegle - przy pomocy dwóch soczewek - osobny obraz dla lewego i prawego oka. Oba obrazy zapisywane są następnie obok siebie, na jednej klatce filmu.

Nieco inne podejście do trójwymiaru zaprezentowała firma Fujifilm. Na jej stoisku zobaczyć można kolejny już model cyfrówki z funkcją zdjęć i filmów 3D - FinePix 3D W3. Kompakt ten posiada dwa osobne obiektywy, rejestrujące obraz na dwóch oddzielnych matrycach.

Inwazja kompaktów

Najwięcej nowości pokazano - tradycyjnie - w segmencie kompaktów. W potopie prostych cyfrówek na uwagę zasługują nowe, flagowe modele Canona i Nikona - PowerShot G12 oraz Coolpix P7000. Aparaty te są najbardziej zaawansowanymi kompaktami w ofertach obu producentów. Oba wykorzystują również wiele rozwiązań zapożyczonych z lustrzanek.

Canon niespodziewanie włączył się także do rywalizacji w kategorii kompaktowych cyfrówek typu superzoom. Nowy rekordzista świata - PowerShot SX30 IS - wyposażony został w obiektyw z 35-krotnym zoomem optycznym, którego ogniskowa odpowiada zakresowi 24 - 840 mm. Nikon z kolei postawił na "gadżeciarstwo" i zaprezentował Coolpixa S1100 pj - kolejny kompakt z wbudowanym projektorem.

Tuż przed Photokiną ciekawy model kompaktu ujawniła także firma Casio. Aparat Exilim EX-H20G wyposażono we wbudowany moduł Hybrid-GPS, który potrafi ustalić położenie cyfrówki (i jej właściciela) nawet w przypadku utraty sygnału z satelitów GPS, i może śledzić pozycję użytkownika nawet wewnątrz budynków.

Suma wszystkich sprzętów

Spoglądając na nowości zaprezentowane na targach Photokina można pokusić się o kilka wniosków. Pierwszy jest taki, że aparaty fotograficzne stają się urządzeniami coraz bardziej "filmowymi" i funkcja nagrywania wideo w jakości Full HD stała się już standardem, nie tylko w wielu kompaktach, ale i w lustrzankach.

Coraz większą konkurencją dla tych ostatnich stały się natomiast bezlusterkowe aparaty z wymienną optyką, bo właśnie ten segment sprzętu fotograficznego rozwija się w ostatnim czasie najszybciej.

Coraz bardziej zaawansowane stają się również aparaty kompaktowe. W prostych cyfrówkach wykorzystywane są rozwiązania zapożyczone z lustrzanek. Dużą popularnością cieszą się wciąż aparaty typu superzoom. Kompakty wyposażane są też coraz częściej w rozmaite, cyfrowe dodatki, umożliwiające np. fotografowanie w zwolnionym tempie czy też robienie zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych.

Uwagę fotoamatorów przyciągać mają także rozmaite gadżety - moduły GPS, projektory czy dodatkowe wyświetlacze LCD.

Przyszłość sprzętu fotograficznego w najbliższych latach może być związana także z coraz większą popularnością technologii 3D. Pierwsze, nieśmiałe próby podejmowane w tym zakresie przez firmy Fujifilm i Panasonic, zapowiadają wkroczenie fotografii w erę trójwymiaru.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje