Reklama

Jak wybrać aparat cyfrowy?

Kupno aparatu cyfrowego wbrew pozorom wcale nie jest prostą sprawą. Kiedy wchodzimy do sklepu i widzimy całą ścianę pełną sprzętu fotograficznego różnych producentów, nietrudno o zawrót głowy. Czym więc kierować się przy wyborze cyfrówki?

Reklama

Kiedy zapytamy znajomych, jaki aparat fotograficzny powinniśmy kupić, jedni odpowiedzą, że taki, który ma dużo megapikseli, inni, że taki który ma duży zoom, jeszcze inni, że taki który ma porządną baterię, lampę błyskową czy wyświetlacz. Pojawią się takie pojęcia jak ISO, matryca, migawka, przysłona, które amatorom nie mówią zbyt wiele. Kiedy zapytamy sprzedawcę w sklepie fotograficznym o radę, odpowie zazwyczaj "to zależy co będą Państwo fotografowali", ale przecież aparat, który chcemy kupić, ma robić zdjęcia wszystkiego co nas zainteresuje. W dziesięciu krokach spróbujemy opowiedzieć o tym, na co warto zwracać uwagę kupując aparat cyfrowy.

Reklama

Krok1: Ustalenie możliwości i potrzeb

Pierwszą rzeczą jaką musimy ustalić to kwota, jaką możemy przeznaczyć na sprzęt fotograficzny. Ceny aparatów kompaktowych wahają się od kilkuset do ponad 2 tysięcy złotych. Uzasadnienie wyboru najtańszego i najprostszego aparatu "bo ja tylko w wakacje czasem popstrykam" bardzo szybko okazuje się nieaktualne. Po krótkim czasie od obejrzenia pierwszych zrobionych zdjęć zaczniemy żałować, że nie wydaliśmy na lepszy sprzęt o kilkaset złotych więcej.

Krok 2: Nieuleganie magii megapikseli

Kiedy ustalimy przedział cenowy oraz rodzaj aparatu, nadchodzi czas zapoznania się z ofertą producentów. W tym celu należy obejrzeć modele, które spełniają nasze warunki. Na co jednak zwracać szczególną uwagę? Najczęściej spotykanym błędem wśród osób zainteresowanych kupowaniem sprzętu fotograficznego jest ślepa wiara w megapiksele. Warto jednak wiedzieć, że dla przeciętnego użytkownika, wykorzystującego aparat cyfrowy do typowych zastosowań, ilość megapikseli praktycznie nie ma znaczenia. Do celów amatorskich w zupełności wystarczą 3-4 megapiksele. Można z takich plików wydrukować zdjęcia o rozmiarze 10x15 cm albo 13x18 cm. Dużo ważniejszą sprawą jest fizyczna wielkość matrycy, czyli przestrzeń, na której te piksele są "poupychane" oraz jakość optyki.

Krok 3: Zoom i stabilizacja obrazu

Czy większa krotność zoomu oznacza lepszy aparat? Nie. Zoom decyduje o uniwersalności aparatu, ale nie o jego jakości. Należy też pamiętać, że wartościowy jest dla fotografa zoom optyczny, a nie cyfrowy. Informacja o zoomie ma postać albo krotności np. 10x albo podania zakresu ogniskowych np. 18-51 mm (najlepiej by dolny zakres był jak najmniejszy - wtedy mamy aparat szerokokątny, a górny - jak największy - wtedy mamy największe przybliżenie). Jeśli producent nie pisze nic na ten temat, to niemal na pewno aparat ma stałą ogniskową, czyli jest bez zoomu. Najprostsze aparaty cyfrowe mają zoom 3-krotny. Do aparatów z dużym zoomem niezbędnym dodatkiem jest stabilizator. Powoduje on, że aparat staje się mniej podatny na ruchy ręki. W efekcie zrobimy mniej poruszonych zdjęć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje