Firma Fujifilm zapowiedziała podczas targów PMA, że jesienią 2009 roku rozpocznie sprzedaż aparatu fotograficznego umożliwiającego wykonywanie zdjęć trójwymiarowych, które do oglądania nie będą wymagały specjalnych okularów. Japończycy słowa dotrzymali z naddatkiem: urządzenie trafi na sklepowe półki jeszcze w czasie wakacji.
Opracowany przez Fujifilm aparat fotograficzny 3D opiera się na nowym procesorze "RP (Real Photo) Processor 3D", który synchronizuje przekazywane do niego dane z sensorów CCD i natychmiast łączy informacje w jeden obraz. Dla systemu 3D zaprojektowano także dwie identyczne matryce CCD o rozdzielczości dziesięciu megapiskeli oraz wysokiej jakości specjalne obiektywy Fujinon, które zapewniają pełną jednolitość w rejestrowaniu lewego i prawego obrazu.
Przestrzenność wyświetlanego na ekranie LCD zdjęcia zostanie uzyskana dzięki przeplotowi wyświetlanych obrazów oraz dzięki specjalnemu podświetleniu skierowanemu oddzielnie do każdego z oczu oglądającego.
Aparat 3D Fujifilm utrzymany będzie w stylistyce eleganckich kompaktów z serii Z. Co ciekawe, oprócz wykonywania zdjęć stereoskopowych, za pomocą dwóch obiektywów można będzie m.in. równolegle rejestrować sekwencje wideo oraz fotografować, ustawiać różne ogniskowe dla każdego z obiektywów lub łączyć dwie fotografie w panoramy.
Nowatorski aparat będzie częścią Systemu Realistycznego Obrazu Fujifilm (Real Image System), w skład którego wchodzą także cyfrowa ramka fotograficzna 3D oraz możliwość wykonywania trójwymiarowych wydruków. Wspomniana ramka fotograficzna FinePix Real 3D o przekątnej 8,4 cala i rozdzielczości ponad 920,000 pikseli, będzie wyświetlała fotografie w taki sam sposób jak ekran LCD aparatu. Fuji przewiduje także uruchomienie serwisu internetowego, w którym klienci będą mogli zamawiać odbitki 3D.
Aparat trafi na japoński rynek jeszcze podczas wakacji, a na półki sklepowe w Europie i USA - we wrześniu. Cena aparatu jest nieco wyższa niż początkowo przewidywano, ustalono ją bowiem na 600, a nie 500 dolarów. Nadal nie są znane dokładne ceny ramki (wiadomo jedynie, że będzie to kilkaset dolarów) i pojedynczej odbitki 3D. Koszt wydruku dla klienta nie przekroczy pięciu dolarów, jak bowiem powiedział Takeshi Higuchi, menedżer generalny Fujifilm Electronic Imaging Division, jest to prawdopodobnie górna akceptowalna przez klientów granica.