Reklama

Aparat dla każdego

Jakie są najlepsze kompakty i lustrzanki na polskim rynku? O czym pamiętać, kupując aparat? Redakcja magazynu "PC Format" w numerze 6/2010 (od 4 maja w kioskach) przetestowała sześć lustrzanek w cenach do 3400 zł i sześć kompaktów w cenach do 800 zł.

Rynek aparatów cyfrowych jest podzielony na dwie grupy: aparaty kompaktowe oraz tak zwane lustrzanki, określane często mianem DSLR (Digital Single-Lens Refl ex camera). Urządzenia z każdej grupy mają zarówno mocne, jak i słabe strony. Inaczej sprawdzają się w określonych warunkach, a także często wymagają od fotografującego innego poziomu wiedzy. Ponadto zazwyczaj znacznie się różnią ceną.

Reklama

Spis treści PC Format 6/2010 - kliknij tutaj

Kompakty

Aparaty kompaktowe są znacznie popularniejsze w domowych zastosowaniach. Niewątpliwie na tę popularność wpływa ich cena, ale nie jest to jedyny wyznacznik ich atrakcyjności. Aparaty kompaktowe znacznie łatwiej się przenosi, nie wymagają dużej przestrzeni do transportowania. Jeśli zajdzie potrzeba, wyjmujesz taki aparat z kieszeni, i już możesz robić zdjęcia. Inną pozytywną cechą aparatów kompaktowych jest łatwość obsługi. Nie musisz mieć żadnej wiedzy z zakresu fotografi i, żeby wykonać zdjęcie. Automatyka i elektronika urządzenia zadba o dobranie najbardziej optymalnych parametrów, tak by zdjęcie było możliwie najlepsze. Oczywiście zakres tych zadań jest realizowany z różną skutecznością.

W sprzedaży są także kompakty z większym wyborem funkcji, umożliwiających eksperymentowanie z ustawieniami, a zatem uzyskiwanie fotografi i o walorach artystycznych, a przynajmniej zgodnych z zamysłem fotografa, a nie tylko z tym, co narzuci automatyka aparatu. Inną zaletą kompaktów jest także uniwersalny obiektyw, który zapewnia wykonywanie dobrych zdjęć makro, ujęć szerokokątnych i zdjęć z dużym zbliżeniem. W lustrzankach z reguły niezbędne jest stosowanie odrębnych obiektywów, a to w dodatku sporo kosztuje. Niestety, uniwersalne obiektywy kompaktów też nie są idealne, ale rekompensują to aparaty DSLR.

Lustrzanki

Cyfrowe lustrzanki pozwalają przede wszystkim na uzyskiwanie znacznie ładniejszych zdjęć. Mają większe matryce światłoczułe, więc poszczególne ich komórki rejestrują większą ilość światła. W rezultacie takie matryce pozwolą na prawidłowe naświetlenie zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Dlatego lustrzanką można zrobić świetne zdjęcia nawet w półmroku, a nie tylko przy słonecznej pogodzie. Poza tym zdjęcia robione w takich warunkach mają mniejsze ziarno.

W przeciwieństwie do większości kompaktów, każda lustrzanka poza trybem automatycznym ma także tryby półautomatyczne oraz nastawy w pełni manualne. Te ostatnie pozwalają na uzyskiwanie różnorodnych efektów na fotografiach, np. zastosowanie bardzo krótkich albo długich czasów ekspozycji oraz różnych wartości przysłony. Dzięki temu lepiej można oddać nastrój fotografowanego miejsca. Poza tym tryby te umożliwiają realizowanie w większym stopniu twórczych aspiracji fotografów. Wymienione zalety lustrzanek są okupione znacznie większymi wymiarami i wagą. Do ich transportowania potrzeba więc odpowiedniej przestrzeni oraz właściwej torby. Jeśli wyposażysz aparat w dodatkowy sprzęt, np. dodatkowe obiektywy czy lampę błyskową, musisz uwzględnić miejsce także na te akcesoria.

Dodatkową zaletą lustrzanek jest możliwość zastosowania różnych obiektywów, np. o większej jasności, co przełoży się na lepsze zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Z kolei, gdy są potrzebne spore zbliżenia obiektów znajdujących się daleko, można zastosować teleobiektyw z większą ogniskową. Niestety, takie rozwiązanie ma poważną wadę: dobre obiektywy nierzadko kosztują więcej niż korpus aparatu. Lustrzanka zatem może się stać kolejną studnią bez dna, pochłaniającą domowe fundusze.

Czym się kierować?

Świetnej jakości zdjęcia nie są jedynym wyznacznikiem atrakcyjności aparatów. Bo co z tego, że możesz zrobić dobre zdjęcie, jeśli aparatu nie masz przy sobie? Problem ten nie dotyczy właśnie kompaktów, które ze względu na wymiary zawsze możesz mieć przy sobie. Poza tym kompakty mają na tyle uniwersalną optykę, nawet z 20-krotnym zoomem, że sprawdzą się w wielu sytuacjach. Zatem jeśli kładziesz nacisk na uniwersalność, lepiej wybierz dobry kompakt.

Źródło informacji

PC Format

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje