Fotowoltaika na balkonie. Czy montaż paneli trzeba zgłosić?

Panele fotowoltaiczne już na stałe zagościły w domach jednorodzinnych, hotelach czy firmach produkcyjnych, obniżając zużycie energii elektrycznej. Dziś mogą z nich skorzystać także właściciele domów wielorodzinnych. Fotowoltaika na balkonach jest prawdziwym hitem w Niemczech i powoli zaczyna wkraczać także do Polski. Czy opłaca się instalować panele na balkonie i jakie formalności należy dopełnić w spółdzielni?

Czy można zainstalować fotowoltaikę na balkonie?

Panele fotowoltaiczne na balkonie są popularnym rozwiązaniem w Niemczech na walkę z wysokimi cenami prądu. W Polsce ten trend jeszcze nie jest tak popularny, ale coraz więcej spółdzielni pozytywnie przychyla się do wniosków o założenie paneli.  

Aby cieszyć się darmową energią ze słońca w bloku mieszkalnym, należy mieć balkon najlepiej o orientacji południowej i niezacieniony innymi budynkami czy wysokimi drzewami. Wówczas wydajność paneli będzie największa.  

Im większy balkon, tym można zainstalować więcej paneli na zewnętrznej balustradzie balkonu i tym samym produkować więcej prądu. Niestety właścicielom niewielkich balkonów o orientacji wschodniej lub zachodniej może nie opłacać się instalowanie fotowoltaiki na balkonie. 

Reklama

W Polsce na balkonach najczęściej można zamontować dwa panele o mocy ok. 800 W, co pozwala pokryć zużycie prądu przez urządzenia stale podłączone do sieci np. lodówkę, telewizor czy komputer. Najbardziej opłacalne jest instalowanie paneli w mieszkaniach, w których osoby przebywają cały czas, np. osoby pracujące zdalnie, freelancerzy, dzięki czemu panele fotowaltaiczne pokrywają zużycie bieżące prądu, nie oddając nic do sieci. Jeśli zabraknie prądu z paneli na zużycie bieżące, wówczas pobierany jest prąd z sieci. 

W ogólnym rozrachunku koszt instalacji paneli na balkonie jest niewielki i może zwrócić się po 4-6 latach w zależności od efektywności pracy paneli. W perspektywie przyszłych podwyżek cen prądu ich instalacja może okazać się jeszcze bardziej opłacalna.   

Zgłoszenie fotowoltaiki do spółdzielni

Aby cieszyć się z odnawialnego źródła energii na swoim balkonie, należy jednak dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim chęć instalacji paneli należy zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej (albo wspólnocie mieszkaniowej). Najlepszym miejscem do instalacji fotowoltaiki jest zewnętrza elewacja balkonu, która teoretycznie nie jest już własnością prywatną właściciela mieszkania a częścią wspólną budynku. Warto upewnić się o tym w statusie spółdzielni.  

Niezależnie od tego, jak rozpatrywana jest własność elewacji balkonu, należy złożyć do spółdzielni wniosek o montaż paneli fotowoltaicznych do celów indywidualnych. Powinien on zawierać: 

  • projekt instalacji fotowoltaicznej i jej przeznaczenie, 
  • miejsce przedsięwzięcia, 
  • przewidywany wpływ na infrastrukturę budynku. 

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku można przystąpić do montażu paneli fotowoltaicznych na balkonie.  

Zgłoszenie fotowoltaiki na balkonie do dostawcy prądu

Panele fotowoltaiczne w bloku na balkonie rzadko kiedy mają moc przekraczającą 800 wat. Według dyrektywy niskonapięciowej UE nie podlegają one regulacji. Jednak w Polsce większość dostawców chce, aby zgłaszać im tego typu instalacje niezależnie od ich mocy. Rejestracja paneli umożliwi także zainstalowanie w mieszkaniu licznika dwukierunkowego, co pozwala na inny sposób rozliczania się z dostawcą na zasadzie net billing. Wówczas nadwyżki prądu wytworzone podczas nieobecności domowników będą sprzedawane do sieci i tym samym będą obniżać koszty miesięcznego zużycia energii elektrycznej.  

Do dostawcy energii nie trzeba zgłaszać instalacji off-grid, czyli niepodłączonych do gniazdka elektrycznego. Ich założenie wiąże się jednak z większą inwestycją. Ponadto należy uzupełnić je o magazyny energii, z których urządzenia elektryczne w domu będą czerpać prąd. Jeśli energii w magazynie zabraknie - wówczas nie będzie możliwości korzystania z urządzeń. Instalacje tego typu jednak pozwalają na zupełne uniezależnienie się od dostawcy prądu i korzystanie w pełni z czystej i odnawialnej energii.  

Przeczytaj także:

Zamontował fotowoltaikę na balkonie, dostał wezwanie do sądu. "Namówił mnie syn"

Fotowoltaika ma być bardziej opłacalna. Idą zmiany dla prosumentów energii

Ile waży jeden panel fotowoltaiczny? Liczba ważna dla dachu domu

U tych operatorów opłaca się jeszcze kupować smartfony w abonamencie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fotowoltaika | panele słoneczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy