Polscy seniorzy w internecie. Z jakich usług korzystają najczęściej?

Choć są jeszcze tacy seniorzy, którzy obawiają się korzystania z nowych technologii, to warto jednak się przełamać. W końcu sieć dostosowywana jest do potrzeb wielu użytkowników, w tym również starszych osób. Postanowiliśmy sprawdzić, jak obecnie internet może ułatwić ich życie oraz zapewnić bezpieczeństwo.

Sprawy urzędowe od ręki

Zacznijmy od formalności, które często nie mogą poczekać. Wniosek o nowy dowód osobisty, pilne podanie do urzędu lub wniosek o zameldowanie? To tylko kilka spraw, jakie możemy wygodnie załatwić przez internet. Na stronie gov.pl znajdziemy szereg e-usług, które pozwolą nam skontaktować się z różnymi instytucjami w dogodnym dla nas miejscu i o każdej porze. Nie musimy osobiście jechać do urzędu, stać w kolejce i wypełniać druków. Formalności załatwimy z domu, co obecnie jest nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

- Internet jest skrojony na miarę potrzeb starszych osób. Potrafi ułatwić najtrudniejsze czynności, zbliżyć ludzi, umilić czas, a jak trzeba - pomóc w potrzebie. Wystarczy tylko chcieć. Na wagę złota jest tu pomoc tych, którzy w sieci radzą sobie nieco lepiej. I do takiej pomocy chcemy zachęcać. Pomóżmy naszym seniorom w tym, aby stali się e-seniorami - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Bankowość internetowa popularna wśród seniorów

O tym, że bankowość elektroniczna to przede wszystkim wygoda, zdążyli się przekonać także polscy seniorzy. Potwierdza to chociażby ostatnie opracowanie firmy Gemius "20+, 40+, 60+ - Co wiemy o pokoleniach Polaków w sieci?". Wynika z niego, że aż 81% polskich użytkowników internetu w wieku 60+ korzysta aktywnie z usług bankowych świadczonych online. Co interesujące: wynik ten jest najwyższy spośród wszystkich grup wiekowych.

Dzięki bankowości elektronicznej wiele podstawowych spraw - takich jak otwarcie i zamknięcie konta, założenie lokaty, przystąpienie do funduszu inwestycyjnego, a nawet zakup polisy ubezpieczeniowej OC - zrealizujemy online, bez wychodzenia z domu. Internetowego konta bankowego można używać m.in. do zlecania przelewów czy dokonania comiesięcznych opłat za rachunki.


Zakupy przez internet - to się opłaca!

Polski sektor e-commerce i szeroko pojęty handel elektroniczny stale zyskują na znaczeniu. Wirtualna sprzedaż kwitnie. Nic więc dziwnego, że przez internet kupują już nie tylko ludzie młodzi, ale także starsi. Według raportu "E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska", opracowanego we współpracy z Izbą Gospodarki Elektronicznej, seniorzy stanowią już 26% wszystkich kupujących online. Ze sklepów internetowych korzysta w sumie aż 85% osób w wieku 60+.

Trend ten nie jest jednak zaskoczeniem, i to nie tylko z przyczyn demograficznych. Można wnioskować, że polscy seniorzy coraz lepiej i pewniej czują się w sieci. Doceniają przy tym zalety zakupów na odległość, dostrzegając wiążące się z nimi możliwości, które np. pozwalają na uniknięcie długiego i męczącego stania w sklepowych kolejkach. Ponadto zamówienie złożone przez internet dostarczane jest im bezpośrednio do domu - za stosunkowo niewielką opłatą lub, po przekroczeniu minimalnej kwoty ustalonej przez dany sklep, zupełnie za darmo. Zakupy online to także sposób na oszczędności: e-sklepy nie ponoszą zwykle kosztów związanych z dzierżawą powierzchni handlowej, ekspozycją towaru czy prowadzeniem konwencjonalnych stanowisk kasowych. Dzięki temu często mogą proponować niższe ceny niż te dostępne w stacjonarnych sklepach.


Okno na świat

Dla wielu z nas internet jest dziś pewnego rodzaju oknem na świat. Co naturalne, jest nim także dla seniorów. Za pośrednictwem sieci nawiązują oni zupełnie nowe znajomości, podtrzymują te dawne, kontaktują się też z rodziną i przyjaciółmi. Z przywoływanego już opracowania wynika, że w tej chwili aktywnie z mediów społecznościowych korzysta aż 91% wszystkich użytkowników w wieku 60+. To więcej niż z poczty elektronicznej (82%) oraz komunikatorów internetowych (71%).

Internet stanowi więc skuteczne narzędzie komunikacji: pozwala aktywnie uczestniczyć w życiu innych ludzi, dzielić się z nimi swoimi przeżyciami czy doświadczeniami, pielęgnować relacje z bliskimi oraz odnajdywać przyjaciół z dawnych lat. Sieć skraca również dystans, pozwala przecież rozmawiać z ludźmi, z którymi - na przykład z przyczyn zdrowotnych czy przez wzgląd na odległość - nie dałoby się w inny sposób spotkać.


Kupuj i sprzedawaj w internecie

Sporą popularnością wśród polskich użytkowników internetu w wieku 60+ cieszą się serwisy ogłoszeniowe. Dzięki nim seniorzy mogą zarówno dokonywać zakupów, jak i prowadzić sprzedaż rzeczy, które nie są im już potrzebne. Serwisy ogłoszeniowe mogą zatem pełnić w tym wypadku funkcję nieco wygodniejszych i bardziej nowoczesnych pchlich targów. To właśnie na stronach portali z różnego rodzaju ogłoszeniami często możemy znaleźć rzadkie przedmioty, niepozorne, choć wartościowe - np. bibeloty czy książki, jakich w księgarniach lub nawet antykwariatach próżno by szukać.


Obejrzyj filmy z udziałem Marty Manowskiej, ambasadorki kampanii "e-Polak potrafi!", oraz uczestników programu "Sanatorium miłości" i dowiedz się, jak internet pomaga w codziennym życiu.

 


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy