Aż dwoje na troje dzieci w Europie doświadczyło krzywdy seksualnej w sieci

Bezpieczeństwo dzieci w sieci jest bardzo istotne. Jako dorośli powinniśmy dołożyć wszelkich starań, które są w naszym zasięgu, by ochronić najmłodszych. Nawet jeśli wydaje nam się, że nasze dziecko jest rozważne, zatem z pewnością nie jest aż tak narażone, możemy się mylić. Problem istnieje i jest ogromny. Badanie przeprowadzone przez Economist Impact nie pozostawia co do tego złudzeń.

W badaniu udział wzięło 2000 18-latków z Polski, Niemiec, Francji oraz Holandii. Było ono przeprowadzone w formie zamkniętej ankiety online. Co wykazało? 

Wyniki badań przerażają. Problem jest niezwykle poważny

Ponad połowa badanych (bo aż 57 proc.) wskazała, że doświadczyła spotkania ze znajomym lub nieznajomym dorosłym, który angażował ich w rozmowy o charakterze seksualnym albo wysyłał tego typu materiały. 27 procent zaznaczyło, że stało się to, gdy mieli 12 lat lub mniej.

Jedna piąta polskich ankietowanych doświadczyła też udostępniania zdjęć i/lub filmów, które ich przedstawiały, bez ich zgody. Nieco ponad połowa badanych (51 proc.) została poproszona o zrobienie czegoś o charakterze seksualnym online. Nie czuli się oni z tym komfortowo ani nie chcieli spełnić próśb.

Reklama

Okazało się również, że ankietowani w Polsce byli bardziej narażeni na próby rozmów na tematy związane z seksem za pośrednictwem telefonów komórkowych. Treści seksualne otrzymywali najczęściej w komunikacji prywatnej (58 proc.) niż na forach internetowych (20 proc.). 

Aż 3 na 5 polskich ankietowanych było w sytuacjach, w których ktoś próbował rozmawiać z nimi na temat jednoznacznie seksualne albo wysyłał takie materiały poprzez prywatne komunikatory.

Nieproporcjonalnie dotkniętymi krzywdą seksualną w internecie są dziewczynki (79 procent w porównaniu do 57 proc. chłopców), osoby LGBTQ+ oraz mniejszości etniczne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyberbezpieczeństwo | cyberprzemoc | dzieci | badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy