Reklama

Usługi dodatkowe cyfrowego radia DAB+

Podczas konferencji „Co powinniście wiedzieć o radiofonii cyfrowej DAB, a wstydzicie się zapytać” rozmawiano o kwestiach technicznych związanych z cyfryzacją radia, w tym o nowych usługach dodatkowych.

Według polskiego planu dla sieci T-DAB w paśmie VHF (174-230 MHz), ustalonego w 2006 roku na Konferencji w Genewie, dla radiofonii cyfrowej zaplanowano 3 warstwy (multipleksy), z tego jeden już działa - zarządzany przez Polskie Radio (trwa zwiększanie jego zasięgu i oferty programowej). W ramach pasma VHF zaplanowano również jedną warstwę dla DVB-T (MUX 8), która może być zamieniona na kolejne 4 warstwy dla T-DAB. Oznacza to, że w przypadku przeznaczenia tej warstwy na DAB+, możliwe jest uruchomienie łącznie nawet 7 multipleksów DAB+. Daje to 70 ogólnopolskich stacji radiowych i po 2 sloty w każdym multipleksie na lokalne stacje radiowe. Warto jednak dodać, że na chwilę obecną mało prawdopodobne jest, aby MUX 8 został przeznaczony na DAB+. Prawdopodobnie w MUX 8 znajdą się kanały telewizyjne TVP i nadawców komercyjnych.

Reklama

Rola KRRiT w procesie wdrażania radia cyfrowego

Uruchomienie przez Polskie Radio SA emisji cyfrowej odbyło się w porozumieniu i za aprobatą KRRiT. Uznano, że po zakończeniu procesu cyfryzacji telewizji naziemnej jest czas na cyfryzację radiofonii. Wobec ograniczonego zainteresowania ze strony innych instytucji państwowych KRRiT stała się liderem cyfryzacji radia. W listopadzie 2013 roku przewodniczący KRRiT powołał zespół roboczy ds. radiofonii cyfrowej w Polsce. Do prac w zespole zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich środowisk związanych z cyfryzacją radia.

Główny cel pracy zespołu - opracowanie "białej księgi" o warunkach i przebiegu procesu cyfryzacji radia.  "Biała księga", po konsultacji środowiskowej, będzie podstawą polskiej strategii narodowej.

Krystyna Rosłan-Kuhn, ekspert Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powiedziała podczas konferencji, że KRRiT od samego początku wspierała projekt DAB+. Ponadto Krajowa Rada jest w kontakcie ze Związkiem Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSE). Zamierza poprzez to stowarzyszenie docierać do dealerów samochodów. Dodała, że wymiana odbiorników analogowych na cyfrowe w samochodach jest praktycznie niemożliwa, ale na rynku pojawiły się już adaptery, które pozwalają na wykorzystanie obecnego systemu odbiorczego. Celem współpracy KRRiT i ZIPSE jest to, by większość nowych samochodów było już fabrycznie wyposażonych w radioodbiorniki DAB+.

Usługi dodatkowe w DAB+

- Przekazy tekstowe (analogicznie jak obecnie RDS, ale z szerszym kanałem przesyłowym = więcej informacji)

- EPG - Elektroniczny Przewodnik po Programach z możliwością planowania nagrywania

- Journaline - teletekst dla radia cyfrowego

- MOT - Pokaz Slajdów, BWS w karuzeli danych

- TPEG/TTI - komunikaty drogowe

- EWS - System Wczesnego Ostrzegania (radioodbiornik DAB+ automatycznie przełącza się na komunikaty)


Przekazy tekstowe

- Nazwa stacji i DL,

- Nazwy wykonawców, tytuły utworów, headlines, sport, pogoda, giełda, kursy walut, itp.

- Informacje DLS mogą być ściśle związane i zsynchronizowane z nadawanym programem


Elektroniczny Przewodnik po Programach

- Funkcja EPG umożliwia odbiorcy zorientowanie się w programie z wyprzedzeniem do 10 dni, wybór programu do słuchania oraz możliwość ustawienia przypomnienia w odbiorniku

- Odbiorniki mogą być wyposażone w funkcję programowanego zapisu programu wybranego przez odbiorcę


Journaline

- Elektroniczny magazyn informacyjny podobny do telegazety stosowanej w telewizji

- Hierarchiczny układ danych - usługa specjalnie zaprojektowana dla cyfrowego radia

- Wymagana przepływność bitowa tylko 200 bit/s

Cechy charakterystyczne:

- elastyczna struktura menu,
- szczegółowe informacje tekstowe (headline, tekst główny),
- komunikaty typu lista (automatyczne odświeżanie: wyniki sportowe, giełda, itp.),
- ticker messages (skategoryzowane informacje),
- zakładki (funkcja "ulubione").


Mirosław Ostrowski, dyrektor techniczny Radia Wrocław, dodał, że na targach IFA 2014 w Berlinie prezentowano BMW serii 3 wyposażone w odbiornik DAB+ z funkcją Journaline. Warto dodać, że w tym przypadku tekst wyświetlany na radioodbiorniku jest zamieniany na mowę (tzw. text to speech). Ponadto koncern Volkswagen AG (właściciel marek Volkswagen, Seat, Skoda) oferuje gotowe odbiorniki DAB+ zintegrowane w kokpit - produkcji Kenwood.

MOT - Multimedia Object Transfer

Pokaz Slajdów:

- okładki płyt, zdjęcia, mapy pogody, giełda, mapki, obrazy z kamer, konkursy, reklama, wyniki sportowe
- animowane prezentacje zsynchronizowane z nadawanym programem

BWS - strony www przesyłane w karuzeli danych (ze względu brak kanału zwrotnego)

- transmisja kompletnych stron internetowych do późniejszego użycia w trybie off line w odbiorniku cyfrowym, który wymaga wyposażenia w odpowiednie oprogramowanie do przeglądania stron WWW
- oprócz stron HTML z linkami możliwe jest prezentowanie elementów multimedialnych, takich jak obrazy, animowana grafika, pliki audio w formacie mp3 oraz pliki wideo


TPEG/TTI - komunikaty drogowe

- Zdarzenia drogowe/informacje

- Pogoda na drogach

- Informacje o opłatach autostradowych

- Wsparcie kierowcy

- Ostrzeganie przed wypadkami

- Przepływ ruchu/prognozowanie

- Informacje o parkingach

- Ceny paliw


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje