Te technologie zastąpią LCD i plazmę

LCD i plazma to w tej chwili standard. Pora jednak poznać technologie, które je zastąpią.

Panele plazmowe lepiej odwzorowują kolory i zapewniają lepszą jakość obrazu niż LCD - stwierdzili konsumenci w teście firmy Synnovate. Kolejni azjatyccy potentaci budują w Polsce fabryki telewizorów ciekłokrystalicznych, jednak i plazma, i LCD są skazane na wyginięcie. Co zastąpi te technologie w najbliższych latach?

OLED

Jak podaje CNET, rynek technologii Organic Light Emitting Diode w roku 2014 ma osiągnąć wartość 15,5 mld dolarów. Sama technologia OLED (z ang. Organic Light-Emitting Diode) umożliwia stworzenie wyświetlaczy z materiałów emitujących światło LED, które oparte jest na związkach organicznych (LED to dioda bazująca na technologii optoelektronicznej). Jak produkuje się telewizory OLED? Na warstwę organiczną przyszłego wyświetlacza nakłada się na tzw. płytę bazową - wprowadzenie dodatkowej warstwy nie tylko ułatwia produkcję, ale i sprawia, że jakość obrazu ulega znacznemu poprawieniu.

Reklama

Więcej o tej technologii można przeczytać w artykule OLED - wyrok śmierci dla LCD i plazmy?

SED

Jednym z "pewniaków", którzy mogą zastąpić telewizory LCD i plazmy jest SED (Surface-conduction Electron-emitter Display)? To technologia przypominająca zasadami działania kineskopy CRT, jednak posiada ona zasadniczą różnicę - zamiast jednego działa elektronowego, zastosowano emitery, które zasilają elektronami każdy piksel osobno.

A teraz bardziej po ludzku - SED miał łączyć najlepsze cechy telewizorów CRT (świetne kolory i kontrast) z właściwościami plazmy i LCD. Twórcy mówią o rozwiązaniach pokroju: dynamiczny kontrast na poziomie przynajmniej 8500:1 i żywotność, która ma wynosić do 100 tys. godzin. Pojawił się jednak problem - spór prawny między Toshibą a Canonem skutecznie utrudniał pracę nad tą technologią. Po kilku miesiącach walki w sądzie, Canon "rozwiódł" się z Toshibą, postanawiając pracować nad SED samemu.

O przyszłości SED można przeczytać w artykule SED - konkurent LCD i plazmy wstrzymany?

Telewizory laserowe

Co prawda ta technologia znajduje się w jeszcze w fazie testów, ale twórcy telewizorów laserowych - jak łatwo się domyślić - twierdzą, że ich innowacyjny pomysł będzie prawdziwą rewolucją. Telewizory laserowe oparte są na technologii optoelektronicznych chipów, będących fuzją nowinek z dziedziny optyki, elektroniki i technologii bezprzewodowej.

Więcej o telewizorach laserowych można przeczytać w artykule Koniec LCD i plazmy - telewizory laserowe.

LCD - drugie podejście

Jednak "lobby" LCD nie pozwoli na wyparcie ciekłokrystalicznych telewizorów. Produkcja wyświetlaczy LCD staje się tańsza z tygodnia na tydzień, tak więc bardziej opłaca się inwestować w doskonalenie tej technologii, niż wprowadzać na rynek zupełnie nowe rozwiązania.

Możliwe że właśnie dlatego na targach CeBIT 2007 Sharp zaprezentował prototyp nowego telewizora LCD, który oferuje rozdzielczość sięgającą prawie dziewięciu megapikseli. Tego typu pomysły ze strony koncernu Sharp nie dziwią - firma już nie jest już liderem na rynku ciekłokrystalicznych telewizorów. Korona w tej dziedzinie przypadła koreańskiej firmie Samsung Electronics. .

Samsung nie zasypuje gruszek w popiele, także i Koreańczycy mają asa w rękawie. W Hanowerze zaprezentowano rewolucyjny monitor LCD, który korzysta z technologii diod LED do podświetlenia matrycy.

Od 2012 roku Polska (jak i cała UE) ma przechodzić na sygnał cyfrowy - rewolucja w świecie telewizorów jest więc jednak nieunikniona. Niezależnie od tego, co przyniesie jutro, nawet "prosty" telewizor LCD jest na razie w sferze marzeń Kowalskiego. I długo tam jeszcze pozostanie.

ŁK

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy