Reklama

Taniej niż bilet do kina

Wideo na życzenie działa jak wypożyczalnia filmów. Różnica polega na tym, że wszystko można załatwić, nie wstając z fotela przed telewizorem. Czasami można mieć nawet do wyboru więcej filmów niż w osiedlowej wideotece.

Jedną z zalet usług wideo na życzenie (ang. VoD - Video on Demand) jest brak ograniczeń w dostępności do filmów. Z wirtualnej wypożyczalni nie zostaniesz odprawiony z kwitkiem i wyjaśnieniem, że wszystkie kopie upatrzonej produkcji zostały już wypożyczone. Możesz obejrzeć dowolny film z oferty wtedy, kiedy akurat masz na to czas. I tyle razy, ile chcesz.

Reklama

Gdzie wypożyczać filmy? Oprócz wirtualnych wypożyczalni, dostępnych przez przeglądarki internetowe, VoD oferują wszystkie satelitarne platformy cyfrowe (Telewizja n, Cyfra + i Cyfrowy Polsat), niektóre sieci kablowe (Aster i UPC, Dialog Media) i dostawcy internetu ADSL (Telekomunikacja Polska, Multimedia Polska). Przewaga tych usług nad internetowym VoD to możliwość oglądania filmów na telewizorze oraz wygodniejsze metody płatności.

Wideo na życzenie jest dodatkiem do usługi telewizyjnej. Aby wypożyczać filmy, musisz mieć wykupiony pakiet kanałów telewizyjnych i płacić za niego miesięczny abonament. Razem z usługą telewizyjną otrzymasz dekoder, potrzebny do odbioru telewizji. Posłuży on też do korzystania z VoD. U części dostawców chcąc korzystać z wideo na życzenie, musisz mieć specjalny dekoder, np. z twardym dyskiem.

Jak korzystać z VoD

Usługi dostawców różnią się przede wszystkim dostępnymi filmami. U części operatorów znajdziesz głównie najnowsze filmy, które niedawno wyświetlano w kinach, w innych usługach dostępne są także starsze, nawet kilkunastoletnie produkcje. Liczba tytułów w bibliotece wynosi od kilkudziesięciu do nawet blisko dwóch tysięcy filmów.

Oferta filmowa bywa uzupełniona o seriale, programy telewizyjne, koncerty i widowiska sportowe. Filmy wypożyczasz za pomocą menu w dekoderze telewizyjnym, gdzie wyświetlona jest lista dostępnych pozycji wraz z ich cenami (od kilku do kilkunastu złotych za wypożyczenie). Wypożyczony film możesz oglądać dowolną liczbę razy przez okres wypożyczenia - 24 lub 48 godzin. Opłata za wypożyczenie jest zazwyczaj doliczana do miesięcznej faktury za usługę telewizyjną.

Artykuł pochodzi z magazynu PC Format - numer 05/2010. Sprawdź, co jeszcze ciekawego znajdziesz w tym numerze

Wideo na życzenie w platformach satelitarnych

Oferty VoD dostawców satelitarnych są najskromniejsze, jeśli chodzi o liczbę dostępnych filmów, ale oferowane materiały są najatrakcyjniejsze na rynku. Oferta składa się z kilkudziesięciu filmów oraz odcinków kilku popularnych seriali. Wszystkie materiały są przechowywane na dysku twardym dekodera. W momencie wejścia nowego filmu do oferty jest on automatycznie pobierany na HDD, a starsze pozycje znikają z dysku i są wycofywane z oferty. Okres dostępności filmu to zazwyczaj od 2 do 3 miesięcy, seriale i filmy dokumentalne dostępne są krócej - od 1 do 3 tygodni.

Telewizja n

Ofertę VoD w n podzielono na 4 pakiety. Najatrakcyjniejszy - Premiery VoD - zawiera najwięcej niedawnych kinowych hitów. W pakiecie Picture Box dostępne są filmy, które premierę miały kilka lat temu, a w pakiecie nFilmHD VoD - filmy HD emitowane na kanale nFilm.

W pakiecie Premiery opłata jest pobierana za wypożyczenie filmu. Dostęp do pakietu nFilmHD jest darmowy po wykupieniu pakietu kanałów nFilm i nFilmHD. Ostatni filmowy pakiet, Picture Box, oraz pakiet z serialami, nSeriale, kosztują po 30 zł miesięcznie.

Cyfra +

Główne danie to najnowsze filmy, które niedawno zeszły z kinowych ekranów. Niestety wśród nich tylko kilka pozycji jest dostępnych w jakości HD. Pozostała część oferty to filmy 4- lub 5-letnie oraz dość skromna oferta programów dokumentalnych. Od niedawna Cyfra + oferuje też najnowsze odcinki seriali. Nie ma jednak opłaty abonamentowej za dostęp do wybranego serialu, płaci się 5 zł za odcinek. Seriale nie są oferowane w jakości HD.

Dodatkowo dostępny jest pakiet wideo na życzenie przygotowany przez HBO - HBO Digital za 12 zł miesięcznie. Znajdziesz w nim filmy, seriale i programy dokumentalne produkcji HBO.

Cyfrowy Polsat

VoD to nowość w ofercie dostawcy i usługa na razie wygląda skromnie - do wyboru jest 15 filmów i żadnego nie można nazwać nowością; tylko kilka tytułów będzie brzmiało znajomo dla amatorów kina. Brakuje także pozycji HD. Sposoby płatności to SMS, karta kredytowa, e-przelew. Zamiast płacić za każdy wypożyczony film, możesz wykupić nieograniczony dostęp do biblioteki wybranych przez dostawcę filmów za 20 zł miesięcznie.

Źródło informacji

PC Format

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje