Reklama

Plazma i LCD - czy wierzyć reklamie?

Większość nowoczesnych telewizorów plazmowych i LCD, według ich producentów, powinno mieć kąt patrzenia nawet 178 stopni, czyli 89 stopni z każdej strony, mierząc od punktu na wprost ekranu. DisplayMate sprawdziło, jak się to ma do rzeczywistości. W tym celu zmierzono współczynnik kontrastu dla czterech telewizorów, które brały udział w poprzednim teście i przeanalizowano jego wartość dla różnych kątów patrzenia. W idealnym świecie współczynnik kontrastu powinien pozostać bez zmian. Okazuje się jednak, że już przy kącie 45 stopni we wszystkich trzech telewizorach LCD poddanych testom wartość kontrastu spadła od 70 do 87 proc. W praktyce oznacza to, że właściwie każdy widz zobaczy inny obraz. W tym samym czasie w telewizorze plazmowym wartość kontrastu (pierwotnie i tak dużo wyższego od tego w telewizorach LCD, patrz punkt "Jasność ekranu i kontrast") spadła zaledwie o 9 proc.

Reklama

LCD a może LED LCD?

Jak mówi jednak dr Soneira, Prezydent DisplayMate i autor cytowanego materiału: Nie chodzi o to, że jestem sceptyczny w stosunku do LCD. To fantastyczna technologia, która jak każda ma swoje wady i zalety. Martwi mnie jednak, że nie docenia się zalet innych technologii i nie dostrzega się wad tej najpopularniejszej.

Czy w takim razie lekarstwem może być technologia LCD LED? To ciekawe unowocześnienie technologii LCD - mówi dr Soneira. Dotyczy jednak tylko podświetlenia, matryca jest wciąż podobna do tej w standardowych ekranach LCD. Nie ma wątpliwości, że LED to przyszłość w technologii LCD, ale wymaga dopracowania. Najlepsze efekty uzyskiwane są w LED-ach wyposażonych w diody RGB (trzykolorowe), które faktycznie dają lepszy efekt kolorystyczny. Niestety są one dużo droższe od najpopularniejszych białych diod. Cena to zresztą główna wada LED-ów. Niepodważalnymi zaletami są za to: energooszczędność i ekologiczność (LED-y nie zawierają rtęci w przeciwieństwie do zwykłych LCD). Prawda jest jednak taka, że dobrze skalibrowany telewizor LCD będzie dawał podobną jakość obrazu, co nowe telewizory LED.

Jak więc wybrać najlepszy telewizor?

Problem pozostaje. Specyfikacje podawane przez producentów często są przesadzone, a rywalizacja między producentami tylko zwiększa tę tendencję. Jak mówi dr Soneira, liczby podawane przez producentów często są dziesięcio- czy nawet stukrotnie większe od rzeczywistych, przez co stają się bezużyteczne. Jak więc wybrać telewizor, żeby nie żałować? Na pewno nie jest to proste zadanie. W sklepach światło jest złej jakości, telewizory są najczęściej źle ustawione, a sygnał, który do nich dociera albo za słaby, albo sztucznie podkręcany. Warto za to zapoznać się z obiektywnymi recenzjami i testami porównawczymi. Mam też nadzieję, że w sklepach pozostaną przynajmniej dwie technologie między którymi można będzie wybierać.

Jaki zatem jest wybór Raymonda Soneiry? Telewizory LCD to świetne rozwiązanie do jasnych pomieszczeń. W przypadku jednak umiarkowanego światła to plazma będzie się charakteryzować lepszym poziomem nasycenia czerni, kontrastem i kątem patrzenia.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje