Reklama

Plazma czy LCD?

Wszystkie dostępne w sprzedaży telewizory obsługujące HD bazują na dwóch technologiach: plazma lub ciekłe kryształy. Co jest lepsze?

Urządzenia te są do siebie bardzo podobne, jeśli spojrzymy nań powierzchownie. Nie różnią się zanadto jakością obrazu, ceną, jak i pozostałymi parametrami. To po prostu dwa typy telewizorów, a ty nie jesteś pewien, który lepiej spełni powierzone mu później wymagania. Wyjaśniamy, czym różnią się poszczególne urządzenia i piszemy, jakie są ich największe zalety, a jakie słabe strony.

Reklama

Plazma

Pierwsze telewizory plazmowe trafiły do sprzedaży jeszcze w 1997 r. Wówczas mało kto mógł sobie pozwolić na zakup któregoś z modeli, ze względu na dość wysoką cenę. Tymczasem obecnie dostępne plazmy są nie tylko tańsze, ale i lepsze.

Telewizor plazmowy to najkrócej rzecz ujmując matryca, która składa się z luminoforów. Przekładając to na bardziej zrozumiały język: miniaturowych lamp fluorescencyjnych. Budowa każdego piksela, który wyświetlany jest na ekranie plazmowym jest dosyć prosta. Piksele złożone są z trzech identycznych komórek, w których znajduje się kilka łatwo jonizujących gazów, które różnią się pomiędzy sobą tylko kolorem świecenia zastosowanego w nich luminoforu.

W każdej z komórek znaleźć można trzy elektrody. Dwie z nich to elektrody zasilające - pomiędzy nimi przebiega wyładowanie elektryczne, które zmienia gaz w emitującą ultrafiolet plazmę. Trzecia elektroda adresuje wyładowania, co oznacza, że przyłożony do niej potencjał elektryczny wywołuje rozpoczęcie wyładowania pomiędzy elektrodami zasilającymi. Emitowany przez plazmę ultrafiolet sprawia, że luminofor świeci. Wygaszenie wyładowania odbywa się wtedy, gdy przerwanie zostanie zasilanie - w wypadku, gdy napięcie od jednej z elektrod zasilających zostanie odłączone.

Warto wspomnieć, że nowe telewizory plazmowe oferują jaśniejsze i bardziej żywe kolory, niż te, które były sprzedawane jeszcze kilka miesięcy temu. Podobnie jak tradycyjne wyświetlacze CRT, plazmy oferują nam obraz w niezmienionej postaci, niezależnie od kąta widoczności. Co ważne, należy wiedzieć, że trwałość ekranu plazmowego jest ograniczona.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje