​Optoma HD29HST - test

​Optoma HD29HST /INTERIA.PL
Reklama

Sprawdzamy projektor Optoma HD29HST, multimedialne urządzenie, dzięki któremu w domu będziemy mieli własną salę kinową. Producent twierdzi, że to ciekawa propozycja również dla graczy - weryfikujemy tą i inne obietnice.

Projektor był i nadal pozostaje alternatywą dla telewizora - wszystko zależy od odbiory i tego, co oczekuje. Jeśli chcemy skali niczym w kinie i mamy do tego odpowiednie pomieszczenie, dobry projektor po prostu zapewnia przeżycia zupełnie inne niż telewizor. Nie trzeba dodawać, że w obecnej sytuacji - z zamkniętymi kinami i brakiem premier na srebrnym ekranie - projektory mogą zyskać na popularności. Między innymi właśnie dlatego postanowiliśmy przetestować projektor Optoma HD29HST.

Wygląd i wykonanie

Optoma HD29HST korzysta z technologii wyświetlania DLP i maksymalna obsługiwana przez niego rozdzielczość wynosi 1080p, a jasność to 4000 lumenów. Szerszą specyfikację i jej podsumowanie można znaleźć na dole materiału.

Reklama

W pudełku znajdziemy projektor, pilota, kabel zasilający i podstawową dokumentacje. Wszystkie dodatkowe kable należy zapatrzyć się samemu. Urządzenie waży około 3 kg i ma rozmiary: 108 mm (wysokość ) na 316 mm (szerokość ) na 244 mm (głębokość). Jak na rynkowe standardy projektorów i oferowane przez testowany sprzęt Optomy możliwości, to naprawdę "kompaktowe" rozmiary i dobra waga.

Z tyłu urządzenia umieszczono zestaw portów (dokładne informacje w specyfikacji na dole materiału) - rzeczywiście firma nie zapomniała o żadnym istotnym porcie, łącznie z VGA in i out, dzięki czemu projektor przyda się do prezentacji w firmach lub szkołach, nawet jeśli nie mamy innego kabla niż VGA.

Warto wspomnieć, że portu USB-A poradzi sobie z zasilaniem takich urządzeń jak Chromecast, natomiast samo urządzenie nie ma wgranego oprogramowania do odtwarzania filmów.

Pilot został wykonany z przeciętnej jakości materiału i jest to urządzenie, na pierwszy rzut oka, sprawiające wrażenie produktu dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Z drugiej strony, firma stawia na praktyczne rozwiązania, dlatego na pilocie znajdziemy wszystkie najistotniejsze przyciski i wiele więcej. Sam projektor również ma rozbudowany panel sterowania.

Z przodu znajdziemy lampę, nad nią pokrętło ostrości. Nie ma ręcznej możliwości zmiany zoomu. Warto pamiętać, że w podstawce, na środku, znajdziemy wykręcaną nóżkę, dzięki której możemy zmienić kąt leżenia projektora - przydatne w praktyce.

Kino w domu

Lampa i urządzenie potrzebują około 10 sekund do zakończenia cyklu włączenia. Po aktywacji na ekranie zobaczymy menu z bardzo prostym interfejsem. Nie będzie problemów z przystosowaniem się do korzystania z niego. Projektor ma głośniki (moc około 10W), wystarczające jak na projektory, chociaż znajdziemy urządzenia z lepszym zestawem audio. Ale nawet z lepszymi głośnikami i tak najlepiej podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku lub słuchawki, aby otrzymać optymalny efekt.

Projektor jest w stanie wygenerować obraz o przekątnej 37" z odległości niecałego metra, przez 100" z odległości około 2,5 metra, aż po 200" z odległości 5 metrów lub 300" z dystansu 7,6". Optymalnie - w warunkach domowych - aby zachować jakość obrazu, lepiej pozostać przy maksimum rozmiarów obrazu na około 150 calach. W optymalizacji poziomu obrazu pomoże nam korekta trapezu (korekcja keystone). Wraz z krótkim dystansem rzutu i wspomnianą wykręcaną nóżką, dostosowanie pracy projektora do naszych potrzeb nie jest dużym wyzwaniem.

Projektor jest w stanie wyświetlić obraz 1080p z odświeżaniem ekranu 60 Hz lub 120 Hz (zależnie od portu HDMI). Urządzenie przyjmie sygnał 4K, skalując go w dół. Projektor potrafi odzwierciedlić gamę kolorów Rec.709, wyświetlać treści 3D (potrzeba do tego rzecz jasna okularów) i ma metkę "Kompatybilności z HDR". Tryb HDR (właściwie dwa tryby, drugi dodaje HDR do treści wideo pozbawionej tej technologii, ale nie polecamy tego rozwiązania) uruchamia się automatycznie, kiedy zostanie wykryty sygnał z metadanymi HDR, dezaktywując inne tryby wyświetlania. Jak wypada przetworzony HDR na projektorze? Nie ma co liczyć na jakość oferowaną przez OLED-y czy topowe QLED-y, to raczej - naszym zdaniem - dodatek. Warto sprawdzić, jak dany sygnał z HDR prezentuje się po "przetworzeniu" przez projektor, ale nie jest to kluczowa funkcja urządzenia.

Projektor radzi sobie natomiast bardzo dobrze z sygnałem 1080p. Optoma przygotowała kilka trybów, począwszy od filmowego (uwzględnia 24 klatki), przez standardowe, na trybach dla graczy kończąc. Przejdźmy do dokładnego omówienia wrażeń z obcowania z projektorem.

Oglądamy filmy

Podczas testów oglądaliśmy filmy na nośniku Blu-ray i 4K Blu-ray ("Blade Runner" i "Planeta Ziemia"), a także filmy na nośniku DVD ("Szeregowiec Ryan"). W wersji cyfrowej oglądnęliśmy również dwa odcinki serialu "The Mandalorian" i serialu "Gambit królowej". Do projektora podłączono również komputer i konsolę Xbox Series X (o niej szerzej za chwilę). Wnioski?

Z jasnością 4000 lumenów i teoretycznym kontrastem 50 000:1 mamy do czynienia z projektorem, który całkiem dobrze radzi sobie nie tylko przy zgaszonym świetle lub zaciemnionym pomieszczeniu, ale również w trakcie dnia. To istotne, biorąc po uwagę, że tańsze projektory "przegrywają" ze światłem wpadającym przez okno.

Podczas oglądania wspomnianych treści nie napotkaliśmy na istotne problemy - w przypadku filmu na DVD musieliśmy zmienić format ekranu, ale to detal. Obraz charakteryzował się dobrymi kolorami, udanym kontrastem i odpowiednią ostrością. Wiele zależy od tego, na jakiej powierzchni wyświetlany jest obraz - biała ściana, a przede wszystkim odpowiedni ekran projekcyjny, wydają się najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy "wyciągnąć" z projektora maksimum.

Kultura pracy projektora to inna kwestia - jak na standardy urządzeń z tej półki cenowej, głośność pracy jest poprawna, podobnie jak generowane ciepło, jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że lepiej siedzieć dalej niż bliżej urządzenia, aby nie popsuć sobie sensu.

Xbox Series X i projektor

Podczas testów projektora, jednocześnie sprawdzaliśmy najnowszego Xboksa - model Series X. Podczas testów graliśmy w "Watch Dogs: Legion", "Tetris Effect: Connected" i w "Gears 5" (tryb 120 Hz). Konsola sprawdziła się bardzo dobrze w roli pomocy podczas testu, wykrywając zalecane ustawienia obrazu dla projektora. Pełniła ona również rolę wspierającą nas podczas oglądania filmów z serwisu Netflix dzięki aplikacji dostępnej na konsolę.

Co z grami? HD29HST tak naprawdę ma dwa tryby dla graczy - Tryb Gra i Ulepszony Tryb Gier. W przypadku pierwszego mamy do czynienia ze standardowym trybem dla gracza (input lat około 33 sekundy), natomiast w Ulepszonym Trybie Gier generuje sygnał 1080p/60 Hz z input lagiem na poziomie 16 ms, a sygnał 1080p/120 Hz ma input lag wynoszący 8,4 sekundy. W trybie ulepszonym dezaktywowane są takie dodatki jak chociażby HDR. W praktyce graczom polecamy korzystanie tylko z trybu ulepszonego. Projektor i ekran o rozmiarze ponad 100 cali dodały grom bardzo interesującej perspektywy - układanie kloców w "Tetris Effect" było tak naprawdę innym doświadczeniem niż na telewizorze, podobnie jak granie w "Watch Dogs: Legion". 

Podsumowanie testu

Cena: 3999 zł

Specyfikacja


Obraz

Technologia wyświetlania DLP

Rozdzielczość 1080p Full HD (1920x1080)

Jasność 4 000 lumenów

Kontrast 50 000:1

Natywne proporcje ekranu 16:9

Współczynnik projekcji - zgodny 4:3,16:9

Korekcja trapezowa - pionowa+/-40°

Szybkość skanowania poziomego 15.38 ~ 91.15Khz

Szybkość skanowania pionowego 50 ~ 85(120 for 3D)HzJ

Informacje o lampie

Źródło światła Lampy

Moc lampy 240

Żywotność lampy (godziny): 4000 (Jasny), 12000 (Dynamiczny), 10000 (Eco), 15000 (Eco+)

Złącza wejściowe/wyjściowe Porty wejścia: 1 x HDMI 2.0, 1 x Obsługuje HDMI 1.4a 3D + MHL, 1 x VGA (YPbPr/RGB), 1 x Audio 3.5mm

Porty wyjścia: 1 x Audio 3.5mm, 1 x USB-A power 1.5A Kontrola 1 x RS232

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: projektor | Optoma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy