Nowe regulacje UE dotyczące oznaczania sprzętów RTV

Informacje o sprawności energetycznej są od lat umieszczane na różnego rodzaju sprzętach gospodarstwa domowego w postaci etykiet energetycznych. Etykiety te mają pomóc klientom porównać różne urządzenia. Od listopada 2011 zaczną obowiązywać nowe regulacje.

Rozwiązanie takie jest cenione, ponieważ pozwala łatwo zidentyfikować urządzenia energochłonne oraz takie, które pozwalają zaoszczędzić w dłuższym okresie sporo wydatków. To oczywiste, że takie czynniki odgrywają również rolę przy zakupie telewizora. Dlatego już za kilka miesięcy także odbiorniki telewizyjne będą obligatoryjnie oznaczone etykietami.

Unia Europejska: etykiety energetyczne także na telewizorach

W ostatnich latach rozwój technologii powodował, że coraz więcej urządzeń spełniało wymagania klasy energetycznej A, często nawet je przewyższając. Okazało się, że przy pomocy etykiet nie można właściwie przedstawić rzeczywistych różnic w zużyciu energii przez poszczególne urządzenia, ponieważ według przedatowanych kryteriów wszystkie z nich należą do tej samej klasy energetycznej. W ten sposób etykieta straciła na znaczeniu, jako element pomagający podjąć decyzję o zakupie danego sprzętu. Z tego powodu konieczna była aktualizacja unijnej etykiety energetycznej oraz modyfikacja dyrektywy 92/75/EWG.

Reklama

Nowa etykieta zachowała większość właściwości poprzedniej swojej wersji. Wśród nich należy wymienić oznaczenie klas sprawności przy pomocy tych samych co poprzednio kolorów oraz literami. Zielony kolor dotyczy urządzeń o wysokiej sprawności energetycznej, podczas gdy kolor czerwony wskazuje urządzenia o niskiej sprawności. Żeby podkreślić postęp techniczny, skala została poszerzona o trzy dodatkowe klasy (A+, A++, A+++).

Nowa, poszerzona dyrektywa stanowi, że nowe etykiety muszą być zrozumiałe we wszystkich językach i należy się na nie powoływać we wszystkich materiałach reklamowych, w których zawarte są informacje o zużyciu energii i cenie. Inna ważna innowacja to obowiązek znakowania etykietami wszystkich urządzeń zużywających energię - więc także i telewizorów.

Etykiety krok po kroku

Nowe rozporządzenie UE, dotyczące telewizorów, zostało opublikowane 30 listopada 2010 r. i dało producentom lub sprzedawcom możliwość umieszczania etykiet w sklepach od 20 grudnia 2010 r. Od tego czasu producenci mają możliwość dobrowolnego przechodzenia na nowe etykiety. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, następującym od chwili publikacji nowego rozporządzenia, producenci będą zobowiązani do umieszczania nowych etykiet na wszelkich urządzeniach wprowadzanych na rynek. Oznacza to, iż od 30 listopada 2011 r. obecność etykiet będzie obligatoryjna. - Jesteśmy dumni, że od pierwszego dnia, gdy dobrowolne umieszczanie etykiet stało się możliwe, w naszej ofercie znajdują się produkty kwalifikujące się do grupy energetycznej A, a w niektórych przypadkach nawet A+ - powiedział Jacek Klekowski, dyrektor zarządzający Sharp Electronics Poland.

Mierzone wartości - od A do G

Etykieta energetyczna dla odbiorników telewizyjnych podzielona jest na siedem klas od A do G. Nowe klasy: A+. A++ i A+++ są opcjonalne i do pewnego momentu nie będą obowiązkowe. Tak zwany indeks sprawności energetycznej jest kluczowym parametrem podziału na klasy energetyczne, który odpowiada zużyciu energii przez włączone urządzenie w stosunku do pewnej określonej wartości referencyjnej (wartość referencyjna zależy od wielkości urządzenia). Informacja na etykiecie na temat zużycia energii w różnych trybach pracy bazuje na ujednoliconych standardach pomiarowych. Dzięki temu można łatwo porównać telewizory różnych marek i wielkości.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: rtv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy