Reklama

Nokia Networks testuje użycie LTE do emisji telewizyjnej

Firma Nokia Networks współpracuje z wieloma partnerami w przeprowadzeniu pierwszej na świecie próbie testowej nadawania sygnału telewizyjnego na rozległym terenie za pomocą jednej częstotliwości LTE w ramach widma UHF. W sieci Single Frequency Network (SFN) wszystkie stacje bazowe używają dokładnie tej samej częstotliwości by transmitować treści telewizyjne, co zwiększa liczbę kanałów telewizyjnych nadawanych w określonym spektrum równocześnie na dużym obszarze geograficznym.

Technologia LTE Broadcast zapewnia nowe źródła dochodów dla operatorów poprzez nadawanie sygnału telewizyjnego za pomocą istniejącej infrastruktury szerokopasmowej telefonii komórkowej. Abonenci będą mogli oglądać telewizję bez wpływu na plany taryfowe i niezależnie od obciążenia sieci. LTE Broadcast pozwala na korzystanie z usług kanałów niekodowanych (Free to Air) lub kanałów płatnych, które mogą być odbierane przez kogokolwiek z odpowiednim urządzeniem podobnie do tradycyjnej emisji telewizyjnej. Nadawcy i dostawcy treści mogą rozszerzyć swój zasięg na klientów sieci mobilnych i wprowadzić wiele interaktywnych usług.

- Dzisiaj treść multimedialna, taka jak video, jest indywidualnie przesłana do każdego użytkownika sieci komórkowej. Dzięki LTE Broadcast ten sam sygnał jest równocześnie odbierany przez wiele osób, co przyczynia się do większej pojemności i skuteczniejszego wykorzystania widma sygnału. Spektrum radiowe nie musi być przeznaczone tylko do transmisji lub łączności szerokopasmowej, lecz może być elastycznie wykorzystywane do obu tych celów zgodnie z potrzebami użytkowników. Wierzymy, że LTE Broadcast jest technologią dobrze nadającą się do dystrybucji usług telewizyjnych  a ponadto pomoże nam rozszerzyć zakres korzyści mobilnego internetu dla wszystkich i jednocześnie rozwijać doznania z oglądania telewizji - powiedział Hossein Moiin, chief technical officer, Nokia Networks.

Obecne zastosowania dla szerokopasmowej sieci LTE skupiają się wokół dostarczania treści multimedialnych do zatłoczonych miejsc, takich jak stadiony czy hale koncertowe, przez ograniczony czas.

Testy prowadzone w Monachium są pierwszą próbą zastosowania technologii w zakresie  UHF, wykorzystując część częstotliwości 700 MHz w celu nadawania sygnału TV na obszarze 200 km2. Aby zwiększyć sprawność LTE Broadcast, SFN zostało zoptymalizowane dla mocniejszej synchronizacji sąsiednich komórek co pozwala zwiększyć odporność na zakłócenia.

Celem testu jest pokazanie, że technologia LTE może być wykorzystana do wsparcia i na dłuższą metę do zapewnienia innego rozwiązania w regionalnych standardach emisji telewizyjnych jak DVB-T w Europie.

Reklama

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: telewizja | LTE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje