Niemcy z DVB-T2, a Polska w 2014?

Według niemieckiej organizacji TV Platform, decyzji w sprawie wprowadzenia standardu DVB-T2 dla naziemnej telewizji cyfrowej w Niemczech oczekuje się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Obecnie całe Niemcy korzystają z DVB-T ( w tym kraju od dawna nie ma transmisji analogowych), ale nie ma w DVB-T kanałów w jakości HD. Nadajniki DVB-T2 w Niemczech są już teraz gotowe do komercyjnego uruchomienia, ale decyzja jest odwlekana. Informacja ta wypłynęła po zadowalających testach DVB-T2 w północnych Niemczech.

Podczas konferencji prasowej w IFS w Berlinie, Andreas Fischer, dyrektor Urzędu medialnego NLM w Dolnej Saksonii i profesor Ulrich Reimers z Departamentu Telekomunikacji na Politechnice w Brunszwiku, przedstawili raport końcowy projektu DVB-T2 w Niemczech.

Głównym celem tego projektu było określenie parametrów dla ewentualnego wprowadzenia DVB-T2 w Niemczech. Mówi się o tym, że już za pół roku mogą ruszyć nadajniki DVB-T2. - Technicznie DVB-T2 jest w pełni dojrzały i odpowiedni do wprowadzenia na rynek - powiedział Fischer.

Reklama

Niemieccy konsumenci są również za szybkim wprowadzeniem nowych, hybrydowych urządzeń i telewizorów podłączonych do sieci. Według badań przeprowadzonych przez niemiecki GfK Retail and Technology do połowy roku 2012 sprzedano ponad 11 mln hybrydowych urządzeń na rynku niemieckim, z czego około 2,8 mln to urządzenia zgodne z HbbTV.

W maju 2012 roku, GfK w Niemczech podało, że 59 proc. wszystkich telewizorów sprzedawanych w tym kraju to inteligentne telewizory, a aż 76 proc. ich nabywców faktycznie korzysta z usług oferowanych przez te urządzenia.

W Polsce ten proces jest podobny, ale do wprowadzenia DVB-T2 jeszcze daleko. Przypomnijmy, że w lipcu 2013 roku dopiero zakończymy erę analogu, ale może się okazać, że idąc śladem niemieckim już w 2014 roku w Polsce będą pierwsze nadajniki DVB-T2, a wymusi to zapotrzebowanie od widzów i technologia.

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: Polska | Niemcy | DVB-T | tuner dvb-t
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy