Reklama

Niebezpieczna praca biurowa

Osoby korzystające z tych rozwiązań telekomunikacyjnych muszą być świadome tego, że zagrożeniem dla nich są zarówno monotonne dźwięki o stałym poziomie, jak gwałtowne skoki ich natężenia. Na podstawie wieloletnich obserwacji specjaliści zdefiniowali zjawisko szoku akustycznego, czyli chwilowego lub długotrwałego zakłócenia słyszalności, spowodowanego przez nagłe i głośne akustyczne "wybuchy". Z opisu osób korzystających często z telefonu wynika, że takie akustyczne "wybuchy" mogą powodować gorsze samopoczucie, problemy ze słuchem, szum w uszach i zdecydowanie mniejszą wydajność pracy.

Reklama

Przy wyborze urządzeń biurowych, w szczególności telekomunikacyjnych, warto postawić na jakość. Przedsiębiorstwa, które decydują się na najtańsze rozwiązania, takie jak słuchawki i mikrofony komputerowe z dolnej półki, nie są niekiedy świadome zagrożenia związanego z takim wyborem. Dźwięk niskiej jakości często powoduje niezrozumienie słów rozmówców, co z kolei może być przyczyną konieczności zadawania dodatkowych pytań, a to przedłuża niepotrzebnie proces rozmowy. Tanie słuchawki marnej jakości mogą także stanowić poważne zagrożenie dla słuchu i być powodem złego samopoczucia ich użytkowników.

Bezprzewodowa wygoda

Spędzanie 8 godzin dziennie w pozycji siedzącej, przy biurku i telefonie, z pewnością nie jest ani wygodne, ani zdrowe. Długotrwałe unieruchomienie organizmu powoduje dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności pleców. Takie niekorzystne warunki mogą prowadzić do powstawania urazów kręgosłupa czy nadgarstków. Z kolei monotonna praca w jednej pozycji po pewnym czasie powoduje znużenie i zmniejszenie zaangażowania pracowników.

Pracodawcy coraz bardziej interesują się szeroką ofertą rozwiązań mobilnych - laptopów, bezprzewodowych zestawów słuchawkowych, telefonów komórkowych. Urządzenia takie umożliwiają swobodne przemieszczanie się po biurze, dzięki czemu pracownicy nie muszą spędzać wielu godzin w jednej pozycji. Dzięki urządzeniom mobilnym nie ma także potrzeby, by podczas komunikacji z klientem ruchy pracowników były ograniczone przez okablowanie lub zasięg. Na rynku są dostępne zestawy słuchawkowe zapewniające możliwość przemieszania się i oddalania od biurka w wolnej przestrzeni nawet do 180 metrów, a w obrębie budynków do 55 metrów.

Wielogodzinna praca umysłowa, która najczęściej wykonywana jest w pozycji siedzącej, może być bardzo uciążliwa dla organizmu. Długi okres pracy przy biurku może powodować groźne dolegliwości zdrowotne. Zarówno pracodawcy, jak i sami pracownicy, powinni zainteresować się wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Istotne jest także zapoznanie się z korzyściami, jakie wiążą się z możliwościami technicznymi nowoczesnych urządzeń mobilnych.

Warto także pamiętać o wymienionych tutaj niebezpieczeństwach także podczas korzystania ze słuchawek oraz innych urządzeń będąc także w domu. W końcu przed komputerem lubi, niestety, siedzieć bardzo długo także w domu.

-----

W artykule wykorzystano materiały z dokumentów "Bezpieczeństwo i wygoda także w biurze" autorstwa Sennheiser Communications

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje