Następca tradycyjnych neonów

Neony powoli odchodzą do lamusa. W Polsce zamontowano pierwszy system liter w technologii LED.

Dotychczas ruchome obrazy były emitowane na telebimach (czyli wielkoformatowych ekranach diodowych), które zazwyczaj były prostokątne i przypominały duże telewizory. Nowy system pozwala na wyświetlanie obrazu wysokiej rozdzielczości na obiektach o nieregularnych formach, takich jak litery. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu małych modułów diodowych, z których układa się wyświetlacze o dowolnych rozmiarach i kształtach.

- System liter ledowych to z jednej strony przełom w branży reklamowej, a z drugiej nowe doznanie estetyczne dla odbiorców - mówi Zbigniew Klonowski, prezes zarządu Trias S.A. - Będziemy obserwować stopniowe odchodzenie od przestarzałych neonów i podświetlanych szyldów na rzecz nowoczesnych technologii sprzyjających ochronie środowiska naturalnego. Najbliższe lata zapewne zaowocują w różne rozwiązania z zastosowaniem liter ledowych - dodał prezes Klonowski.

Reklama

Litery pokryte są diodami RGB, które pozwalają uzyskać kolorowy obraz. Pomimo nieregularnych kształtów na ekranach można wyświetlać wszelkiego rodzaju animacje, wizualizacje, grafiki i pliki video. Do tej pory litery, logotypy lub inne konstrukcje stosowane w reklamie były podświetlane światłem ledowym tylko w jednym kolorze. Każda z liter waży nie więcej niż 65kg/m2. Posiada rozdzielczość fizyczną 24mm i rozdzielczość wirtualną 12mm.

Wyświetlacz może pracować w przedziale temperatur od -20OC do +60OC, przy wilgotności powietrza w granicach 10-99 proc.. Posiada także liczne zabezpieczenia: jest wodoszczelny, został wyposażony w system antykorozyjny oraz regulator poboru mocy przy włączaniu. System liter wyposażony został dodatkowo w komputer sterujący wraz z oprogramowaniem oraz procesor wideo.

Poza ciekawym wyglądem nowy system ma inne zalety. Litery ledowe charakteryzują się długą żywotnością (świecą nawet do 100 tys. godzin) i wysoką energooszczędnością (średni pobór prądu na jeden metr kwadratowy wynosi zaledwie 190W).

INTERIA.PL/informacje prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama