LCD, LED czy plazma? - kupujemy telewizor

LCD, LED czy plazma? Czy potrzebuje 3D oraz Smart TV? Jakie znaczenie ma przekątna ekranu? W najbliższych tygodniach wiele osób będzie kupować nowy telewizor cyfrowy - specjalnie dla nich przygotowaliśmy krótki poradnik.

W tym tygodniu zakończyły się największe w Europie targi elektroniki konsumenckiej - IFA. I chociaż największą sensację wywołały tam telewizory Ultra HD, gwarantujące rozdzielczość i jakość nowej generacji - to telewizory Full HD, dostępne w każdym sklepie z elektroniką, będą jeszcze przez wiele radzić sobie doskonale.  Jesień oraz zima to okres zakupów nowych telewizorów, a w tym sezonie odbiorniki będą wymieniane na nowszy model przez osoby, które już mają jakiś telewizor HD.  Warto zatem zapoznać się z podstawowymi informacjami o tym, co jest ważne, jeśli kupujemy telewizor.

Reklama

Potrzebne definicje

Full HD i HD Ready - dwie rozdzielczości, które towarzyszą kupującym telewizory HD - 1280 na 720 (czyli 720p) oraz 1920 na 1080 (1080i oraz 1080p). Ta pierwsza opcja oznacza telewizory określane jako HD Ready, druga natomiast oznacza telewizory Full HD, czyli odbiorniki oferujące najwyższą z możliwych rozdzielczości dostępnych na naszym rynku. Jeszcze 2-3 lata temu liczba telewizorów HD Ready była bardzo duża, ale teraz takie telewizory to jednak rzadkość, co najwyżej pojawiająca się w telewizorach o rozmiarach mniejszych niż 24/32 cale. Jeśli kupujemy coś większego - definitywnie bierzemy Full HD.

DVB-T - ten temat był nagłaśniany podczas cyfryzacji kraju. Jeśli telewizor nie posiada tuner DVB-T - nie będziemy mogli odbierać telewizji cyfrowej.

Proporcja obrazu - dla klasycznych telewizorów oraz standardowej telewizji normą jest proporcja 4:3. W HD normą stał się obraz panoramiczny 16:9. Każdy telewizor HD jest panoramiczny.

Kontrast - najjaśniejsze i najciemniejsze wartości wyświetlanego obrazu. Kontrast to ważna sprawa, ponieważ telewizory LCD kiedyś miały duży problem na tym poletku (w większości przypadków nawet zwykły telewizor kineskopowy był lepszy). Ale to uległo zmianie.  Kontrast w telewizorach HD jest wyrażany przy pomocy stosunku 2 liczb: np. 2000:1 (informacja ta znajduje się na pudełku). Są dwa rodzaje kontrastu - statyczny oraz dynamiczny. Ten pierwszy jest wyższy (często to właśnie on jest podawany przez producenta), tymczasem zainteresować powinien nas kontrast dynamiczny.

Kąt efektywnego widzenia - odbiorniki cyfrowe "z boku" mogą mieć gorszą jakość kolorów i słabszy obraz. Słabej jakości ekran LCD nie sprawdza się zbyt dobrze, jeśli spoglądamy na niego po kątem. Maksymalny kąt efektywnego widzenia do 178 stopni - trzeba szukać telewizorów z takim pułapem.

Szybkość odświeżania - niższy poziom odświeżania wiąże się ze "smugami". Otóż wyświetlacze mające wolny czas reakcji przyczyniają się do powstawania smug wokół obiektów na ekranie. Ten problem przejawia się szczególnie podczas dynamicznych scen.

Smart TV - czyli platforma umożliwiająca dostęp za pomocą telewizora do internetu, możliwość pobierania aplikacji a także dostęp do wszystkich innych dodatkowych funkcji, jak na przykład sterowanie głosem lub gestami. Przykładowe testy zaawansowanych telewizorów obsługujących Smart TV można znaleźć tutaj - Samsung Smart TV LED UE55F8500SL oraz LG Smart TV LA740S.

Chinch, SCART RGB i HDMI

Kolejny bardzo ważny element - często zaniedbywany, a przecież do telewizora trzeba podłączyć źródło sygnału. Najgorszą jakość zapewniają kable kompozytowe chinch. Potem mamy kable S-Video, dalej kable SCART RGB. Obraz przynajmniej w 720p zapewniają kable component (3 kable ohmowe odpowiedzialne za obraz). Najlepszym rozwiązaniem, które zapewni 1080p, jest port HDMI - High-Definition Multimedia Interface. Warto, aby telewizor miał przynajmniej dwa porty HDMI - dzisiaj to norma, a ich liczba jest większa. Natomiast nie w każdym telewizorze mamy np. wejście SCART - warto sprawdzić, czy z telewizorem sprzedawana jest stosowna przejściówka. Może przyjść taki moment, że to TV będziemy chcieli podłączyć stare wideo, odtwarzacz DVD lub konsolę sprzed lat, a bez przejściówki - nie będzie to możliwe.

W nowszych odbiornikach znajdziemy także wejścia USB - dzięki nim będzie można oglądać zdjęcia prosto ze źródeł zapisu. Jeszcze jednym wyjściem jest 3,5 Jack, dzięki któremu możemy podłączyć do telewizora słuchawki. Niektórzy producenci zapominają o tak prozaicznym dodatku.

Czy warto kupować telewizor 3D lub Smart TV?

Czy opłaca się kupować telewizory 3D? Szczera do bólu odpowiedź brzmi - nie. Albo raczej - to zależy.  Jeśli chcemy mieć interesujący dodatek, gadżet, którym można pochwalić się przed znajomymi lub coś, co spodoba się dzieciom - wtedy możemy myśleć nad telewizorem 3D. Ta technologia skutecznie podnosi cenę odbiornika - nie raz o 1000 zł lub więcej. Dodatkowo należy pamiętać, że będziemy potrzebować okularów 3D. A w zestawie zazwyczaj znajdziemy dwie pary. Czasami cztery.3D nie zyskało tak dużej popularności, jak zakładano. Liczba filmów 3D nie jest duża (wbrew pozorom). Nadawcy wycofują się z kanałów 3D, a branża gier, która miała wspierać 3D - również rezygnuje z tego standardu.

A co ze Smart TV? Tak bardzo promowanym przez producentów? Warto zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy tego dodatku, który  - po raz kolejny - potrafi podbić cenę odbiornika. Najczęściej wykorzystywanymi aplikacjami w Smart TV są programy umożliwiające oglądanie materiałów wideo danej stacji telewizyjnej oraz aplikacje popularnych serwisów wideo (YouTube etc). Na tym zazwyczaj kończy się zainteresowanie Smart TV. Aby korzystać z takich rozwiązań, wcale nie musimy mieć telewizora ze Smart TV. Wystarczy kupić dongle smart TV z systemem Android (wydatek około 200 zł) i mamy alternatywę (więcej o takich urządzeniach - tutaj). Także oglądanie filmów z nośników USB jest możliwe za pomocą zwyczajnego dekodera telewizji cyfrowej lub przy pomocy multimedialnego odtwarzacza. Nie mówiąc już o telefonach, tabletach i komputerach, które można podłączyć do telewizora.

LCD, LED czy też plazma?

Co radzą eksperci ze sklepu NEO24? LCD, LED czy też plazma? Zanim przystąpimy do przeglądania konkretnych ofert powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakiej technologii powinien być wykonany telewizor? Każda z powyższych technologii charakteryzuje się innymi parametrami i ma swoje wady i zalety. Telewizor plazmowy doskonale sprawdzi się w ciemnych pomieszczeniach. Plazma gwarantuje użytkownikom dobrą jakość obrazu - wyraziste kolory i głęboką czerń. Ponadto szeroki kąt patrzenia i brak opóźnień w emisji obrazu powoduje, że model sprawdza się w filmach akcji oraz przy transmisjach sportowych. Największą wadą dla tej technologii jest duży pobór energii w stosunku do dwóch pozostałych technologii: LCD lub LED. 


Telewizory LED podobnie jak plazma charakteryzują się wyrazistymi kolorami i głęboką czernią. Dodatkowo krawędziowe podświetlenie ekranu daje optymalny kontrast obrazu. Nie bez znaczenia są również walory estetyczne - telewizory LED są lekkie i smukłe. Dla osób, które szukają telewizora do małych pomieszczeń idealny będzie telewizor LCD. Gorsza jakość obrazu w porównaniu z plazmą i telewizorem LED powoduje, że model sprawdzi się u osób, które korzystają z telewizora w ciągu dnia lub w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Jedną z głównych zalet tego modelu jest fakt, że LCD jest energooszczędny i atrakcyjny cenowo w porównaniu do pozostałych technologii.

Kolejnym aspektem który należy wziąć pod uwagę przy wyborze telewizora jest przekątna ekranu. Wyznaczając przekątną ekranu telewizora trzeba wziąć pod uwagę odległość od telewizora, w jakiej planujemy siadać oraz nasze osobiste preferencje. Nie ma bowiem większego sensu kupować 50-calowego telewizora, jeśli będziemy z niego korzystać w małym pomieszczeniu. Do sypialni sprawdzi się telewizor o przekątnej około 32 cali. Większy model możemy postawić w salonie - 40 lub 42 cale. Telewizory o przekątnej powyżej 50 cali sprawdzą się w dużych i przestronnych pomieszczeniach.

Sam telewizor nie wystarczy

Dzisiaj mamy znacznie więcej źródeł umożliwiających korzystanie z sygnału HD - począwszy od telewizji cyfrowej, przez granie na konsolach, oglądanie filmów w cyfrowej wersji (w internecie, z nośników danych lub za pomocą platform multimedialnych) na odtwarzaczach Blu-ray kończąc. Wiele osób nadal jednak nie zdaje sobie sprawy z faktu, że zakup telewizora cyfrowego oraz naziemna telewizja cyfrowa nie wystarczą, aby cieszyć się z jakości obrazu telewizora, który właśnie kupiliśmy. Także filmy na DVD lub produkcje ściągnięte z sieci filmy o niskiej rozdzielczości nie tylko nie pokażą mocy naszego telewizora, co najzwyczajniej w świecie będę wyglądać źle na ekranie (szczególnie filmy w cyfrowym formacie o niskiej jakości), jeśli oglądamy je na telewizorze mającym więcej niż 42 cale.

Raz jeszcze podkreślmy - sam dobry telewizor Full HD nie wystarczy, aby mieć w komu kino nowej generacji.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy