Reklama

Jaki projektor do kina domowego i dlaczego ważny jest współczynnik projekcji?

Projektory multimedialne już dawno przestały być postrzegane jako narzędzia edukacyjne i biznesowe. Coraz częściej lądują w naszych domach. Przyczyniają się do tego spadające ceny samych urządzeń, ale także ich rosnąca niezawodność.

Warto na początek zadać sobie pytanie, czy projektor może w salonie zastąpić telewizor?

Odpowiedź brzmi i tak, i nie. Jeśli wieczorem po pracy namiętnie oglądamy filmy, owszem. Jeśli natomiast potrzebujemy całodziennego dostępu do kanałów informacyjnych, projektor może być jedynie uzupełnieniem dla kompletnego zestawu kina domowego.

Wybór idealnego projektora do salonu wciąż jest zadaniem dość skomplikowanym. Musimy bowiem dobrać urządzenie idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Fakty i mity

Nie warto przejmować się mitem krótkiej żywotności projektorów. Coraz częściej na rynek trafiają modele wykorzystujące lampy LED, których żywotność sięga nawet 30000 godzin. Daje nam to ok. 1250 dni ciągłej pracy projektora opartego na technologii LED, a więc 10 razy więcej niż w klasycznych konstrukcji lampowych. Przy normalnym cyklu użytkowania urządzenia, mamy więc zagwarantowaną bezstresową rozrywkę na lata.

Reklama

Warto również wziąć pod uwagę to, że zakup projektora mogącego zamienić ścianę naszego salonu w ekran kinowy, obciąży domowy budżet mniej niż inwestycja w 80-calowy telewizor. Potrzebna kwota to kilka, a nie kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Z zakupem projektora często wiążą się obawy o jego instalację. Mitem jest przekonanie, że tego typu urządzenia potrzebują ogromnej przestrzeni i nie sprawdzą się przy niewielkim metrażu. Rzeczywiście klasyczne projektory edukacyjne muszą być znacznie oddalone od ekranu. Jednak problem ten można rozwiązać wybierają urządzenie o odpowiednim współczynniku projekcji (ang. throw ratio).

Współczynnik projekcji. Z czym się to je?

Czym jest współczynnik projekcji? Upraszczając, jest to stosunek odległości projektora do szerokości ekranu, na którym wyświetlany jest obraz.

Możemy go policzyć samodzielnie. Wystarczy w tym celu podzielić odległość przez szerokość ekranu. Przykładowo, jeśli projektor umieszczony 60 cm od ekranu tworzy obraz o szerokości 120 cm, współczynnik projekcji wynosi 0,5:1.

Niższy współczynnik projekcji pozwala na ustawienie projektora bliżej ekranu. Urządzenia o krótkiej ogniskowej (Short-Throw) są w stanie wyświetlać obraz o przekątnej kilkudziesięciu cali z odległości około metra. W przypadku projektorów o ultra-krótkiej ogniskowej (Ultra Short-Throw), wystarczy odległość zaledwie kilkunastu centymetrów.  

Short, czy Ultra Short?

Do dużego salonu możemy bez obaw wstawić projektor Short-Throw. Wyposażone w odpowiednią optykę urządzenie można zawiesić nad ekranem, lub ukryć we wnęce sufitowej. Jeśli jednak zależy nam na absolutnym komforcie, zdecydowanie lepiej zainteresować się projektorem Ultra Short-Throw.

Dlaczego? Ponieważ dzięki specjalnemu układowi luster, może on wyświetlać obraz na ścianie pod którą został ustawiony. Nie wymaga ani pomieszczenia o dużej kubaturze, ani zestawu montażowego. Nie zajmuje też wiele miejsca, a w razie potrzeby zawsze możemy go zabudować.

Dobrym przykładem projektora Ultra Short-Throw jest Philips Screeneo o współczynniku projekcji 0,321:1. Ustawiając urządzenie w odległości zaledwie 10 cm od ściany, uzyskamy obraz o przekątnej 50 cali. Gdy projektor odsuniemy na odległość 44 cm, możemy liczyć na niemalże kinowe 100 cali (2,54 m). Oferujące podobną przekątną ekranu telewizory kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych, a modele ekskluzywne nierzadko i ponad 100 tysięcy złotych.

Ile kosztuje projektor Ultra Short-Throw? W przypadku Philips Screeneo cena sugerowana producenta to 5899 zł. Za zbliżoną kwotę kupimy dobrej klasy telewizor o przekątnej 55-, lub 60 cali.

Istotną zaletą projektorów Ultra Short-Throw jest ich uniwersalność. Wyjeżdżając do rodziny lub znajomych, możemy zabrać urządzenie ze sobą. Przy dobrej pogodzie taki projektor można wręcz wykorzystać na zewnątrz, choćby podczas wieczornej imprezy w ogrodzie. Nie istnieje też ryzyko, iż ktoś zasłoni nam obraz przechodząc pomiędzy projektorem a ekranem projekcyjnym.

Projektory Short-Throw oraz Ultra Short-Throw mogą być zatem dobrą i co istotne, tańszą alternatywą dla telewizorów. Sprawdzą się wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu obrazu o maksymalnej przekątnej w warunkach typowo domowych. Musimy jedynie zadbać o to, aby podczas projekcji pomieszczenie było odpowiednio zacienione.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje