Reklama

Jak mądrze kupić odtwarzacz MP3

Format formatowi nie równy

Reklama

Przeciętny klient kupujący odtwarzacz MP3 myśli - jak sama nazwa wskazuje - o formacie zapisu plików MP3. Jednak sprawa nie jest taka prosta, bo oprócz MP3 pojawiły się inne formaty, a i sam sposób przenoszenia muzyki do playera może okazać się problemowy.

Kupując odtwarzacz musimy wybrać taki, który obsługuje nie tylko MP3, ale i format WMA. Dzisiaj jest to już standard, ale starsze playery mogą mieć problem z WMA. Standard WMA (Windows Media Audio) to format kompresji dźwięku stworzony przez Mirosoft. Z założenia miał on być konkurentem dla MP3. Próba pokonania MP3 nie wyszła, ale obsługa WMA w playerze może się przydać, szczególnie jeśli do naszego słowniczka wprowadzimy określenie "bitrate".

Każdy utwór można skompresować (pomniejszyć), co automatycznie odbija się na jego jakości, którą - jeśli można tak to ująć - określa bitrate. Im niższy bitrate, tym dany plik zajmuje mniej na dysku. Tutaj właśnie przydaje się WMA, który przy bitrate niższym niż 64 kb/s sprawuje się lepiej niż MP3. Ale przy lepszej jakości (od 96 kb/s w wzwyż), zaczyna on przegrywać z MP3.

Wspomnieć należy także o Protected ACC, formacie wykorzystywanym przez sklep iTunes. Jest to jeden z formatów, który zabezpiecza pliki przed swobodnym rozpowszechnianiem. Trzeba szczególnie uważać na tę kwestię, jeśli kupujemy odtwarzacz poza granicami kraju. W Polsce jednak playery są dość "tolerancyjne", i z chęcią przyjmują praktycznie każdy plik MP3 czy WMA.

Podłączenie odtwarzacza do komputera, a co za tym idzie przegranie muzyki do odtwarzacza wydaje się banalnym zabiegiem w playerze. I tak jest - ale nie zawsze. Należy sprawdzić, czy player współpracuje z systemem operacyjnym, który posiadamy. Otóż są odtwarzacze, które współpracują jedynie z Windows XP/Vistą (chociaż jest ich coraz mniej)! Tak prosta sprawa może skutecznie popsuć radość z zakupu. Należy także sprawdzić, czy port USB nie znajduje się na dołączanej osobno przejściówce.

Takie kwestie jak współpraca z innymi systemami operacyjnymi reguluje firmware urządzenia, czyli firmowe oprogramowanie odtwarzacza. Tutaj po raz kolejny warto przeprowadzić mały wywiad ze sprzedawcą i zapytać, czy dany firmware można update'ować (ściągnąć nowsze wersje). Często dany firmware jest "zamknięty" i nie możemy go usprawnić.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje