Filmowanie ekstremalne, czyli 4 miliardy pikseli na sekundę

NHK, publiczny japoński nadawca telewizji i radia, inwestuje w rekordowo wysoką jakość. Ma zamiar wykorzystać najbardziej zaawansowane technologicznie kamery do produkcji nowych programów. Jak prezentuje się nowe cudeńko specjalistów od magii ekranu?

NHK we współpracy z Uniwersytetem Shizuoka stworzył kamerę, która może nagrywać obraz w rozdzielczości 33 megapiksele z prędkością 120 fps. Tak wyspecjalizowane urządzenie przeznaczone jest do tworzenia przekazów telewizyjnych na ekrany wielkoformatowe. Zwiększona prędkość nagrywania jest potrzebna, ponieważ przy 60 fps szybko poruszające się obiekty mogą zostać uwiecznione niewyraźnie.

Reklama

Żeby sprostać przesyłowi ogromnych ilości danych (4 miliardy pikseli na sekundę, 51,2 Gbps), trzeba było opracować szybszy konwerter sygnału analogowego na cyfrowy. 1,5-calowy czujnik CMOS wykorzystany w kamerze jest mniejszy i bardziej energooszczędnych niż w przypadku innych kamer Ultra High Definition. Nowe urządzenie jest jednym z pierwszych na świecie, które w pełni wspiera standard Ultra HD.

Wykorzystana w kamerze technologia pozwoli więc przesyłać obraz w wysokiej jakości na ekrany, które zajmują całą ścianę. Japończykom można tylko pozazdrościć takiej telewizji publicznej. Poniżej możecie zobaczyć, jak prezentuje się nowa kamera.

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl

Dowiedz się więcej na temat: filmowanie | kamera | Ultra HD

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje