Fakty i mity o projektorach kieszonkowych

Projektory kieszonkowe nie mogą konkurować z dużymi projektorami stacjonarnymi pod względem jasności, ale mają sporo innych zalet.

Kieszonkowe projektory wyposażone są w lampy odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają małe zapotrzebowanie na prąd i jasność wystarczającą do wyświetlania obrazu nie tylko po zmroku. Do tego dochodzą jeszcze małe rozmiary i mała ilość wydzielanego ciepła.

Wszystkie wymienione powyżej zalety sprawiają, że niewielkie projektory idealnie nadają się instalowania w urządzeniach przenośnych. Trafiły one do telefonów komórkowych oraz kamer wideo. Na rynku jest też całkiem spory wybór samodzielnych projektorów kieszonkowych, które potrafią wyświetlać obraz z urządzenie zewnętrznego a także z wbudowanej pamięci. 

Reklama

W związku z tym, że rynek kieszonkowych projektorów jest dość młody i dopiero się rozwija, wciąż pojawia się sporo pytań i błędnych przekonań, co do możliwości projektorów wyposażonych w diody LED.

Mit: Projektory LED mają zbyt małą moc, żeby cokolwiek wyświetlić

Prawdą jest, że projektorom kieszonkowym daleko do jasności ich stacjonarnych odpowiedników. Nawet relatywnie niedrogie projektory, które można nabyć w cenie ok. 2000 zł posiadają moc przekraczającą 2500 ANSI lumenów. Projektory kieszonkowe posiadają jasność na poziomie od 30 do 100 ANSI lumenów.

Jest to jednak jasność wystarczająca, żeby w zaciemnionym pomieszczeniu wyświetlić jasny obraz o przekątnej od 1,5 do 3 metrów. W dzień jasność wystarcza do wyświetlenia wyraźnego obrazu o przekątnej równej około połowie maksymalnej przekątnej dostępnej w nocy.

Warto również zwrócić uwagę na współczynnik kontrastu. Z definicji; jest to różnica pomiędzy maksymalną i minimalną luminacją (natężeniem oświetlenia). Im większy kontrast, tym obraz wyraźniejszy i ostrzejszy. Kontrast na poziomie 800:1 wystarcza do wyświetlenia ostrego obrazu, nawet takiego, w którym jest dużo tekstu.

Mit: Brak korekcji geometrii obrazu

Ze względu na małe rozmiary kieszonkowych projektorów, nie posiadają one mechanizmu korekcji Keystone (trapezowego zniekształcenia obrazu). Jednak w przypadku tak małego urządzenia istnieje prosty sposób na korekcję zniekształcenia - odpowiednie ustawienie. Projektory kieszonkowe zwykle są wyposażone w złącze umożliwiające przykręcenie statywu, który pozwala na ustawienie projektora na wprost ściany, tak, aby obraz był rzucony idealnie pionowo.

Ustawienie projektora za pomocą statywu ma dodatkową zaletę - nie powoduje straty jakości obrazu. Projektory, które automatycznie regulują zniekształcenie trapezoidalne rozciągają niektóre fragmenty obrazu, czego efektem jest zmniejszenie jego rozdzielczości.

Kolejną zaletą kieszonkowych projektorów jest możliwość wyświetlania obrazu, trzymając urządzenie w ręce.

Mit: Małe możliwości, ze względu na małe wymiary

Kolejnym mitem jest twierdzenie, że kieszonkowe projektory mają ograniczone możliwości wyświetlania obrazu, ze względu na swoje małe wymiary. Na przykładzie obudowy projektora PicoPix 2480, której tylny panel mierzy zaledwie 10 cm długości widać jednak, że znalazły się tu wszystkie nowoczesne złącza.

Znajdziemy tu: port USB, który umożliwia połączenie z komputerem w celu wgrywania plików do pamięci wewnętrznej, ładowanie urządzenia, gdybyśmy zapomnieli zasilacza, a także podłączenie kabla USB OTG pozwalającego na podłączenie pendrive lub dysku twardego. Obok znajduje się slot na karty SD o pojemności do 32GB. Następnym złączem jest micro-HDMI, pozwalające podłączyć całą gamę urządzeń zewnętrznych, od komputera, przez telefon komórkowy aż po konsolę do gier. Za pomocą dodatkowych kabli można również wyświetlać obraz z urządzeń Apple, a także konsoli PSP. Ostatnim złączem jest jack, dzięki któremu dźwięk filmu czy prezentacji może być odtwarzany na zewnętrznych głośnikach, gdyby wbudowany głośnik okazał się niewystarczający, a także umożliwia podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku.

Mit: Projektory mają niską odporność na uszkodzenia mechaniczne

W przypadku projektorów stacjonarnych elementem najbardziej wrażliwym na uszkodzenia jest lampa oraz mechanizm odpowiadający za jej regulację (autofocus, zoom). W przypadku projektorów kieszonkowych lampa składa się diody/diod LED, których są odporne na stłuczenie, a mechanizmu odpowiedzialnego za regulację lampy nie ma, gdyż ostrość regulowana jest manualnie.

Mit: Niska jakość obrazu, ze względu na brak obsługi High Definition

Większość projektorów kieszonkowych obsługuje rozdzielczość wyjściową obrazu WVGA, czyli 854x480 px. Jest ona mniejsza niż rozdzielczości HD Ready: 1280x720 px i Full HD: 1920x1080 px. Jednak nie oznacza to, że jakość obrazu generowanego przez projektory kieszonkowe jest niska. Dzięki wysokiemu współczynnikowi kontrastu oraz przeskalowaniu obrazu czcionki są wyraźne i łatwe do przeczytania. Jakość obrazu można dodatkowo podnieść zmniejszając rozdzielczość na komputerze, z którego obraz jest wyświetlany.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: projektor | kieszonkowy projektor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy