Reklama

Euro 2016 online - IPla, Cyfrowy Polsat i problemy ze streamem z Euro

10 czerwca ruszyły zapowiadane kanały Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD. Są to specjalne kanały uruchomione przez Telewizję Polsat, dedykowane transmisjom spotkań piłkarskich Mistrzostw Europy Euro 2016. Minęły dopiero 4 dni od startu, to w sieci rośnie krytyka działań nadawcy wynikająca z całego szeregu różnych przyczyn. Wielkie święto piłkarskie zaczyna się nieco komplikować...


Jeszcze zanim kanały ruszyły, cena za dostęp do nich wywoływała spore kontrowersje, będąc dość wysoką, jak za miesiąc dostępu do dwóch kanałów. Jeśli podzieli się to na ilość spotkań, to nawet zakładając pełną opłatę 99 zł - wyjdzie zaledwie niecałe 2 zł za spotkanie, ale z drugiej strony 99 zł na miesiąc to kwota często wyższa niż cały miesięczny abonament, przynajmniej dla części klientów.

Co więcej na etapie decyzji co do ewentualnego zakupu trzeba było uwzględnić, że i tak część spotkań pojawia się na antenach kanałów otwartych (nie wspominając o zagranicznych).

Cały czas jednak można było uznać za argument, że jednak zakup pozwoli na dostęp do wszystkich spotkań, w jakości HD i z polskim komentarzem. To okraszone rozbudowanym studio z ekspertami oraz brakiem reklam.

Kanały ruszyły, pierwsze problemy dźwiękowe...

Już podczas transmisji meczu otwarcia 10 czerwca pomiędzy Francją, a Rumunią widzowie oglądający spotkanie narzekali w sieci na poważne problemy z jakością dźwięku komentarza. Problemy utrzymywały się niemal do końca pierwszej połowy, usterkę usunięto, ale okazało się to być nie końcem przygód dźwiękowych.

Reklama

Wszystkie najważniejsze informacje z Euro 2016. Relacje z meczów. Zobacz tutaj


Widzowie oglądający spotkania 11 i 12 czerwca na antenie Polsatu Sport 2 HD zwracali uwagę na inny dotkliwy problem z dźwiękiem - brak jego synchronizacji z obrazem, najpierw fonia była opóźniona w stosunku do obrazu, a później poprawiono to tak, że nastąpił odwrotny problem i dźwięk wyprzedzał obraz, co powodowało sytuację, w której komentatorzy informowali szybciej o tym co się dzieje niż było to widoczne na ekranie.

Różnica jest subtelna, ale przy tak dynamicznym sporcie jak piłka nożna, jest to bardzo dotkliwy i irytujący problem. Mimo licznych komentarzy na profilach Facebook nadawcy i Cyfrowego Polsatu - 12 czerwca nie zmieniło się nic. Dźwiękowcy Polsatu jakby sobie z tym nie radzą, choć TVP już takiego problemu nie ma...


Czytelnicy w korespondencji do redakcji zwracali uwagę na brak dodatkowej ścieżki dźwiękowej bez komentarza w wersji przestrzennej 5.1, albo przynajmniej stereo, ale samo audio ze stadionu - można byłoby spodziewać się tego po kanałach płatnych, ale jednak takiego dodatku niestety nie zapewniono.

... i z obrazem też kłopoty

Jeszcze zanim kanały ruszyły - redakcja miała pewne obawy co do zapewnienia wystarczającej ilości miejsca na dość obłożonych transponderach Cyfrowego Polsatu. Niestety napływają do nas zgłoszenia osób posiadających własne, niededykowane odbiorniki satelitarne wraz z modułami CAM, dotyczące Polsatu Sport 2 HD, które sugerują, że nasze obawy mogły być słuszne...

Przekaz kanału jest realizowany z tp. 79 (12,284 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK). Sęk w tym, że zwykle jest tam już 10 kanałów HD i 1 SD. Polsat Sport 2 HD włączono w miejscu, gdzie uruchamiano transmisje PPV z gal KSW - były one jednak okazjonalne. Teraz mamy stały kanał, kolejny w HD, a że spotkania piłkarskie są wymagające pod względem przepływności obrazu, to po pierwsze - dość mocno ściśnięto inne kanały tu nadawane (np. Eurosport 2 HD mimo jego sportowego charakteru przeważnie nie przekracza teraz średnio 4 Mbit/s przepływności wideo), a po drugie - uruchomiono bardzo mocne mechanizmy multipleksowania statystycznego dynamicznie zmieniające przepływność kanałów, w szerokim zakresie.

I jak donoszą czytelnicy - są odbiorniki HD, które nie radzą sobie z tym, generując drobne przycięcia przy dużych zmianach przepływności na kanale Polsat Sport 2 HD. Inżynierowie Polsatu muszą to skorygować.

Choć ostatecznie przepływność wideo dla Polsatu Sport 2 HD i Polsatu Sport 3 HD jest zapewniona na poziomie może nie rewelacyjnym (bo nadal poniżej kanałów zagranicznych jak Das Erste HD i ZDF HD, które także emitują spotkania Euro 2016), ale lepszym niż większości kanałów HD, to jest to okupione sporym ściskiem na transponderach i lepiej nie będzie. Pytanie, czy chociaż problem przycięć jest znany i analizowany, aby zlokalizować i usunąć przyczynę?

Jakość merytoryczna jest różnie oceniana

Poza warstwą techniczną w sieci nie trudno znaleźć głosy krytykujące kwestie merytoryczne. Szczególnie tyczy się to doboru gości w studio (mało młodych i dynamicznych ekspertów) oraz długości samego studia, co wg niektórych komentujących sprawia, że zamiast konkretnej dyskusji i analizy przedmeczowej pojawiają się rozmowy o wszystkim, często w ogóle bez związku z meczem.

Tu jednak głosy są podzielone, bo są też osoby, które cenią sobie długie wejścia studio, gdyż pozwalają na dogłębną analizę i przedyskutowanie sytuacji, a i dobór ekspertów ma swoich zwolenników z uwagi na ich doświadczenie.

Co z problemami użytkowników Ipla? Zobacz na następnej stronie

Źródło informacji

SatKurier

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: euro-2016 | euro 2016 online

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje