Reklama

DVHD - Alternatywa dla DVD

Postęp to nie tylko dramatyczne skoki technologiczne, ale też powolne ewolucje, które zmieniają rzeczy znane i wydawać by się mogło "nie do ruszenia".

Tym razem w Trendach temat nietypowy. Zwykle sięgamy myślą daleko w przyszłość, staramy się odgadnąć, jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt czy kilkaset lat, snujemy śmiałe wizje, jakich nie powstydziłby się żaden futurysta tymczasem w tym wydaniu zajmiemy się technologią, która jest obecna już teraz, właściwie na wyciągnięcie ręki. Nie przez przypadek - warto mieć świadomość tego, że obok wielkich odkryć naukowych rozwój cywilizacji stymulują też małe osiągnięcia, drobne modyfikacje rozwiązań znanych od lat.

Reklama

DV...HD?

Jednym z takich "niewielkich wynalazków" jest format zapisu danych na płytach DVHD - nieco odmienionej, wyraźnie cieńszej i bardziej elastycznej wersji tradycyjnego krążka DVD. Technologia ta zdobywa coraz większą popularność - być może dodamy kiedyś właśnie taką płytę do CD Action? Będzie to z jednej strony eksperyment (chcemy się przekonać, jak na nowinki techniczne reagują nasi czytelnicy), ale nie tylko - także wyraz... dbałości o środowisko. Jednym z najważniejszych atutów nośnika DVHD jest jego ekologiczność - do wyprodukowania jednego krążka zużywa się mniej poliwęglanu (aż o 45%), nieco mniej potrzeba także energii.

Co ciekawe, duży wkład we wdrożenie technologii DVHD do użytku ma polska firma - to zresztą również jeden z powodów, dla którego o krążkach tych piszemy (by nie potwierdziła się zasada "cudze chwalicie, swego nie znacie"). Sam pomysł na cienką płytkę DVD powstał na Ukrainie, gdzie prace nad nią rozpoczął wynalazca i biznesmen Andriej Tropilow.

Szybko się okazało, że nie jest mistrzem ani w jednym, ani w drugim fachu - choć wymyślił ogólne parametry krążka (grubość, skład chemiczny warstwy z zapisem danych itd.), nie udało mu się przystosować do jego tłoczenia żadnej maszyny. W związku z tym nie rozpoczął też przemysłowej produkcji tego typu nośników. Swoją technologię jednak prezentował na licznych targach branżowych, na których zwróciła ona uwagę właściciela wrocławskiej firmy Bak.

CD Action

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje