800 GB na jednej płycie - nośniki holograficzne

Nośnik potrafiący zapisać 800 GB? To nie problem. Napędy holograficzne w niedługim czasie wyprą z rynku wszystkie pozostałe formaty.

W czasach, gdy o schedę po DVD zaciekle walczą nowe formaty Blu-ray i HD DVD, na rynku pojawia się rozwiązanie, które w teorii pozwala na błyskawiczne zapisanie na niewielkim krążku nawet kilka terabajtów danych. Pierwszy napęd holograficzny, bo o nim mowa, właśnie trafił na sklepowe półki i choć na razie zamiast wydajnością, urządzenie to powala ceną, to warto mu się przyjrzeć bliżej. Przyszłość zapisu i odczytu danych to bowiem holografia!

Reklama

Mówiąc holografia - myślimy zazwyczaj o filmach science-fiction, takich jak "Gwiezdne Wojny", gdzie mogliśmy podziwiać holograficzne, czyli trójwymiarowe projekcje bohaterów sagi. Motyw tak przedstawianej holografii przewija się przez różne hollywoodzkie produkcje, sprawiając, że samo rozwiązanie traktujemy jako wizję przyszłości, która zrealizować się może dopiero za wiele lat. Tak naprawdę jednak, już dziś prawie na każdym kroku mamy do czynienia z holografią.

Kupując płytę kompaktową nawet nie zwracamy uwagi na mały, mieniący się różnymi kolorami kwadracik, będący niczym innym, jak właśnie holograficznym zabezpieczeniem potwierdzającym legalność zakupionego krążka. Podobne zabezpieczenia wykorzystywane są przy wytwarzaniu dowodów osobistych, spotkać je można na biletach, kartach płatniczych itp. Patrząc na taki hologram pod różnym kątem widzimy odmienne obrazy, które nie sposób powielić za pomocą powszechnie dostępnych urządzeń. Na tym właśnie polega siła takiego zabezpieczenia.

Zastosowania holografii są znacznie szersze niż tylko jako zabezpieczenie. Wirujące zwierciadła holograficzne są stosowane do przesuwania promienia laserowego po kodzie paskowym w kasach sklepów i domów towarowych. Obecnie powszechnie stosuje się ją także w medycynie i biologii oraz w informatyce.

Wielu już dziś uważa, że przyszłość stać będzie pod znakiem holografii. Trwają badania nad zastosowaniem tej techniki w trójwymiarowym filmie i telewizji. Bardzo zaawansowane są także prace nad wykorzystaniem holografii do zapisywania nawet terabajtów (tysięcy gigabajtów) danych na krążkach o wielkości porównywalnej z dzisiejszymi DVD. I ta dziedzina obecnie jest najbardziej interesująca z naszego punktu widzenia. Zanim jednak przybliżymy wam dyski HVD (Holographic Versatile Disc), wyjaśnijmy sobie, czym tak naprawdę jest holografia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje