Reklama

5 kroków, jak odpowiednio dobrać uchwyt TV

Może to być kłopotliwe zwłaszcza, jeśli kupimy ruchomy uchwyt przeznaczony do mniejszych telewizorów, podczas gdy nasz sprzęt to naprawdę pokaźna "maszyna". Nie możemy wtedy liczyć na pełne wychylenie ekranu, o jakim będzie mowa w instrukcji obsługi uchwytu. Zbyt duża obudowa będzie ograniczać kąt przechyłu w każdej płaszczyźnie - zarówno w górę i do dołu, jak też na prawo i lewo.

Krok 3, czyli wszechobecna VESA

Reklama

Każdy uchwyt TV jest zgodny ze standardem VESA, który określa odległość pomiędzy otworami montażowymi w uchwycie oraz obudowie telewizora. Jeśli więc na przykład telewizor i uchwyt są zgodne ze standardem VESA 200x100, to nie musimy obawiać się żadnych komplikacji. Jeżeli jednak nie dysponujemy wiedzą o tym właśnie parametrze telewizora lub uchwytu, wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy otworami montażowymi z tyłu obudowy telewizora (w poziomie i pionie). Zwykle nie będzie jednak takiej potrzeby, gdyż większość uchwytów to konstrukcje uniwersalne, które pasują do otworów o bardzo różnym rozstawie.

Krok 4, czyli kwestia wagi

Nowsze konstrukcje TV ważą mniej niż ich odpowiedniki sprzed kilku lat, ale w domach i mieszkaniach nie brakuje ekranów o wadze dobrych kilkudziesięciu kilogramów. Jeśli chcemy, żeby telewizor bezpiecznie wisiał na ścianie, musimy bardzo poważnie potraktować informację o wytrzymałości uchwytu. Najbardziej wytrzymałe radzą sobie ze sprzętem o wadze nawet do 90 kg. Warto też wziąć pod uwagę rodzaj ściany, na której powiesimy telewizor. W przypadku cegły lub betonu sprawa jest prosta - możemy w ogóle nie przejmować się ciężarem zestawu. Inaczej mają się sprawy, gdy rozstaw mebli skłania nas do wykorzystana cienkiej ścianki działowej wykonanej z mniej wytrzymałych materiałów.

Wówczas warto zadbać, żeby uchwyt miał jak największą powierzchnię styku ze ścianą. Dzięki temu ciężar zestawu rozkłada się na większą powierzchnię, co zmniejsza ryzyko wypadku. Jeśli to tylko możliwe, dobrze będzie zapytać o zdanie konstruktora budynku.

Krok 5, czyli "wiszące ogrody"

Ogrody są piękne z samej swojej natury. Jednak w Babilonie utworzono ich wiszącą wersję, która jeszcze bardziej zachwycała mieszkańców tego starożytnego miasta. W przypadku telewizora można pójść jeszcze dalej - nie tylko go powiesić, ale także zadbać o dodatkowe efekty świetlne. Jednym z przykładów są specjalne zestawy Levelmount. Pełnią dwie funkcje: po pierwsze, ozdabiają kącik TV nawet, gdy ekran jest wyłączony. Po drugie, wpływają na poprawę kontrastu obrazu, dzięki czemu oglądanie telewizji jest mniej męczące dla oczu. W każdym przypadku diody LED w specjalnych szklanych tubach mogą świecić w trybie ciągłym lub zapalać się tylko w reakcji na sygnał dźwiękowy. Osoby, które lubią różnorodność, będą mogły zaprogramować wyświetlanie kilku kolorów jeden po drugim. Specjalne żarówki LED oferowane są również osobno i mogą służyć do podświetlania dowolnych pomieszczeń, mebli i urządzeń w domach. Niektórzy stosują w tym celu samoprzylepne taśmy LED do samodzielnego montażu. Tak czy inaczej, uzyskany efekt jest zazwyczaj wart poniesionego wysiłku i kosztów.

Markowe uchwyty są wyposażone w specjalne "spinki" do kabli. Dzięki temu przewody przylegają do uchwytu, co jest korzystne z estetycznego i ergonomicznego punktu widzenia. Sam montaż uchwytu TV nie jest skomplikowany i wystarczy umiejętność korzystania z wiertarki. Pewnym ułatwieniem będzie wybór modelu ze zintegrowaną poziomicą. Zwłaszcza, jeśli w ogóle nie dysponujemy tego typu przyrządem. To ważne, bo nawet lekki przechył telewizora w jedną, bądź drugą stronę może zepsuć spodziewany efekt. Jak to mówią: co ma wisieć, niech wisi prosto. Albo jakoś tak...

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: telewizor | HDTV

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje