Trzy razy więcej wody niż w oceanach Ziemi. Odkrycie w nieodległym układzie

HL Tauri to gwiazda podobna do młodego Słońca. System jest od nas oddalony o kilkaset lat świetlnych i ma dysk protoplanetarny, z którego powstaną planety. Astronomowie przyjrzeli mu się dokładniej. Okazuje się, że jest tam trzy razy więcej wody niż we wszystkich oceanach Ziemi.

 

Woda pokrywa większość naszej planety i ziemskie oceany są naprawdę rozległe oraz zawierają mnóstwo wody. Tymczasem astronomowie doszukali się jej w znacznie większych ilościach w całkiem nieodległym układzie z młodą gwiazdą, która jest bardzo podobna do Słońca. Wstępne obserwacje ujawniły, że jest tam kilka razy więcej wody niż na Ziemi.

Reklama

Młoda gwiazda HL Tauri z dyskiem protoplanetarnym

Zacznijmy od tego, że HL Tauri nie jest nowym odkryciem. To młoda gwiazda podobna do Słońca, która znajduje się około 450 lat świetlnych od nas. Nie jest to zbyt blisko, bo do najbliższej gwiazdy (Proxima Centauri) mamy około 4,2 lat świetlnych, ale w przypadku kosmicznych odległości nadal jest to nasze "podwórko". Wszak promień całej galaktyki ma 105,7 tys. lat świetlnych.

HL Tauri znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i obecny wygląd tego systemu dobrze oddaje wideo udostępnione dekadę temu przez Europejskie Obserwatorium Południowe, które możecie obejrzeć poniżej. Po zbliżeniu widać coś, co przypomina pierścienie. To dysk protoplanetarny krążący wokoło gwiazdy, z którego z czasem uformują się planety. To właśnie w nim astronomowie znaleźli coś bardzo ciekawego.

Jest tam trzy razy więcej wody niż w oceanach Ziemi

Dokładniejsze badania dysku protoplanetarnego (wewnętrznego) wykazały, że jest tam trzy razy więcej wody w porównaniu do wszystkich oceanów Ziemi. Ma ona postać pary wodnej i występuje w szczególności w przerwie w dysku. Dlaczego akurat tam? Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z formowaniem się planety.

Astronomowie twierdzą, że ta przerwa może być spowodowana formującą się planetą. Obiekt potrzebuje w trakcie procesu powstawania dużo materii i to powoduje tworzenie się przestrzeni w dysku. Odkrycie jest bardzo istotne z punktu lepszego poznania historii Układu Słonecznego.

Układ Słoneczny i Ziemia mogły powstać w podobny sposób

System z HL Tauri przypomina wczesny Układ Słoneczny sprzed około 4,5 mld lat. Znajdująca się tam gwiazda jest podobna do młodego Słońca i podobne warunki mogły panować niegdyś w naszym rejonie kosmosu. Naukowcy chcą dokładniej przyjrzeć się temu regionowi i spróbować uzyskać odpowiedzi na pytania związane z udziałem wody w formowaniu się planet. Podobne zjawiska mogły towarzyszyć powstawaniu Ziemi.

Do odkrycia wykorzystano sieć radioteleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) znajdujących się na płaskowyżu Chajnantor w chilijskich Andach. Placówka w imieniu Europy zarządzana jest przez ESO (Europejskie Obserwatorium Południowe), do którego należy również Polska.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ziemia | Ocean | woda | Kosmos | dysk protoplanetarny | gwiazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy