Radioteleskop ALMA przechwycił obraz gwiazdy w największej rozdzielczości

ALMA to wielki radioteleskop, który znajduje się na pustyni Atakama w północnym Chile. Obserwatorium wykorzystano do granic możliwości i przechwycono nim obraz gwiazdy w niespotykanej dotąd rozdzielczości. Naukowcy okrzyknęli to wielkim osiągnięciem, które otwiera nowe możliwości dla astrofizyki.

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) to znane obserwatorium, które jest zlokalizowane na płaskowyżu Chajnantor na pustyni Atakama w północnym Chile. To największy na świecie teleskop wykorzystujący fale milimetrowe składający się z 66 odbiorników, który w przeszłości wykorzystywano m.in. do obserwacji Słońca. Radioteleskop został użyty do przechwycenia bardzo dokładnego obrazu gwiazdy.

Gwiazda R Leporis na najlepszym obrazie z radioteleskopu ALMA

Naukowcy zmusili radioteleskop ALMA do granic możliwości i dzięki temu udało się z wykorzystaniem tego obserwatorium przechwycić obraz w największej rozdzielczości w całej historii placówki badawczej. Na zdjęciu uchwycono gwiazdę R Leporis, która znajduje się w Drodze Mlecznej.

Reklama

Gwiazda R Leporis znajduje się w naszej galaktyce i jest od nas oddalona o około 1350 lat świetlnych. Radioteleskop ALMA do przechwycenia tego obrazu został specjalnie przygotowany. Wykorzystano tu odbiornik w paśmie 10 o najwyższej częstotliwości i konfiguracji obejmującej obszar 10 mil (ok. 16 km). W konsekwencji udało się uzyskać powyższy obraz gwiazdy, która znajduje się w finalnej fazie ewolucji. Na pomarańczowo widać emisję z powierzchni gwiazdy. Natomiast na niebiesko otaczającą ją strukturę gazową.

To przełom w astrofizyce

Naukowcy uważają, że jest to przełomowe osiągnięcie, które otwiera nowe możliwości dla astrofizyki. Stało się to możliwe poprzez wykorzystanie nowej techniki kalibracji. Pozwoliło to uzyskać obraz w rozdzielczości, którą porównano do możliwości zobaczenia z Ziemi autobusu na powierzchni Księżyca.

Nowy obraz otwiera kolejne możliwości dla przyszłych obserwacji. Naukowcy już teraz są podekscytowani i twierdzą, że nowa technika umożliwi szersze wykorzystanie radioteleskopu ALMA. "Sukces obserwacji w wysokiej rozdzielczości w paśmie 10 pokazuje nasze zaangażowanie w innowacje i wzmacnia pozycję ALMA jako lidera odkryć astronomicznych. Jesteśmy podekscytowani nowymi możliwościami dla społeczności naukowej." - podsumowuje Asaki w oświadczeniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | radioteleskop | ALMA | gwiazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama