Nowe źródło energii umożliwi życie na Księżycu. Jest małe i z wielką mocą

W związku z planami umieszczenia człowieka na Księżycu na stałe naukowcy opracowują szereg rozwiązań umożliwiających powodzenie tej misji. Naukowcy z Uniwersytetu w Bangor opracowali jądrowe ogniwa paliwowe wielkości ziaren maku. Mają one wytwarzać wystarczająco dużo energii potrzebnej do podtrzymania życia w niesprzyjających warunkach.

Maleńkie ogniwa o wielkiej mocy

Program Artemis NASA przewiduje, że do 2030 roku utworzona zostanie placówka na Księżycu umożliwiająca stały pobyt człowieka na Srebrnym Globie. Naukowcy z Uniwersytetu w Bangor opracowali jądrowe ogniwa paliwowe nie większe niż ziarenka maku, dzięki którym będzie możliwe przebywanie astronautów na Księżycu przez dłuższy czas.  

Księżyc jest pierwszy w kolejności do kolonizacji, jednocześnie stanowiąc bramę na Marsa. Co więcej, zawiera wiele cennych zasobów, które można by wykorzystać do produkcji nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Księżyc pośredniczyłby w dotarciu do planet położonych znacznie dalej.

Reklama

Umieszczenie człowieka na stałe na Księżycu

W związku z zapowiedziami umieszczenia człowieka na stałe na Srebrnym Globie, naukowcy zajmujący się najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi prześcigają się w projektach. Zespół z Bangor, który jest światowym liderem w dziedzinie paliw, współpracuje między innymi z firmą Rolls Royce, Brytyjską Agencją Kosmiczną, NASA i Narodowym Laboratorium Los Alamos w USA. 

Zespół ma w planach w najbliższych miesiącach przetestować paliwo jądrowe. Maleńkie ogniwo TRISO fuel zostało wysłane do partnerów, którzy wykonają testy. To ogniwo mogłoby zostać wykorzystane do zasilania mikrogeneratora nuklearnego stworzonego przez firmę Rolls Royce. Przenośny generator wielkości małego samochodu można by było bezpiecznie przypiąć do rakiety.  

Panujące na Księżycu warunki są niezwykle skrajne. Podczas księżycowego dnia temperatury wzrastają nawet do 127 stopni Celsjusza, w nocy zaś mogą spaść do –173 stopni Celsjusza. W związku z czym potrzebne jest stałe źródło energii, które umożliwiłoby stworzenie stabilnych warunków wewnątrz bazy. Pozwoliłoby to umieścić ludzi na stałe na Srebrnym Globie.  

Naukowcy z Uniwersytetu mają nadzieję, że mikrogeneratory będą przydatne nie tylko w kosmosie, ale również tutaj, na Ziemi. Często w wyniku klęsk żywiołowych tysiące ludzi traci dostęp do prądu. Rozwiązaniem tutaj mogą być właśnie ogniwa TRISO fuel.  

Księżyc jest pierwszy na liście do skolonizowania

Księżyc jako najbliższe Ziemi ciało niebieskie jest pierwszy na liście do kolonizacji. Dzięki stworzeniu bazy na Srebrnym Globie będzie możliwa dalsza kolonizacja kosmosu, na przykład Marsa.  

Indie w zeszłym miesiącu dołożyły swoją cegiełkę do umieszczenia człowieka na Księżycu. Misja Chandrayaan-3 przeszła do historii w związku z pierwszym w historii udanym lądowaniem na biegunie południowym Księżyca.  

Indyjska sonda została wysłana w celu poszukiwania lodu, który zdaniem naukowców mógłby w przyszłości ułatwić życie ludzi na Srebrnym Globie. Woda pozyskana w ten sposób posłużyłaby do produkcji paliwa, wody pitnej czy tlenu. Jednak na ten moment nie ma żadnego potwierdzenia na obecność lodu w tych regionach.   

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama