NASA prezentuje siedlisko do symulacji życia na Marsie

We wtorek 11 kwietnia NASA zaprezentowała nowoczesne siedlisko Mars Dune Alpha służące do symulacji życia na Marsie. Czterech ochotników będzie tam mieszkać przez rok, sprawdzając wpływ środowiska Czerwonej Planety na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

Obiekt stworzony został w związku z planowanymi eksperymentami o nazwie Crew Health and Performance Exploration Analog. W ramach tych badań naukowcy badać będą wpływ sztucznie stworzonego środowiska Marsa na zdrowie czterech ochotników. Eksperyment rozpocząć ma się tego lata. NASA również chce sprawdzić, jak hart ducha pomaga ludziom przetrwać podczas tak długiej izolacji oraz zostaną zebrane dane na temat wykorzystywania zasobów przez astronautów na Marsie.  

Reklama

Symulator znajduje się w ogromnej bazie badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej w Houston w Teksasie. Składa się ona między innymi z czterech małych pokoi, siłowni, dwóch łazienek, pokoju przeznaczonego do opieki medycznej, pionowej farmy do uprawy sałaty oraz wielkiej ilości czerwonego piasku. Łącznie zajmuje powierzchnię 160 metrów kwadratowych. 

Mars Dune Alpha

Do Mars Dune Alpha prowadzi specjalna śluza. Rekonstrukcja marsjańskiego środowiska wygląda w taki sposób, jakby cała znajdowała się na powierzchni, jednak w dalszym ciągu jesteśmy w hangarze. Podłoga pokryta jest dużą ilością czerwonego piasku. Znajduje się tam kilka elementów prawdopodobnego wyposażenia astronauty w misji na Marsa, w tym stacja pogodowa, maszyna do produkcji cegieł i mała szklarnia. 

Ochotnicy będą mieli do swojej dyspozycji bieżnię, która służyć ma do przeprowadzania symulacji długich podróży na zewnątrz stacji, w celu pobierania próbek, różnego rodzaju danych czy dobudowy infrastruktury. Astronauci będą poruszali się po bieżni zawieszeni w specjalnie skonstruowanych pasach, mających symulować mniejszą grawitację panującą na Marsie. NASA jeszcze nie wydała oficjalnego komunikatu na temat tego, kto będzie mieszkał przez rok w symulatorze Czerwonej Planety. 

Jednak wiadomo, że selekcja będzie przebiegała według kryteriów dla kandydatów na astronautów. Ważne będzie również doświadczenie ochotników w takich dziedzinach jak nauka, technologia inżynieria czy matematyka. Co więcej, czterech członków załogi Mars Dune Alpha będzie regularnie poddawanych sytuacjom stresowym, które mogłyby zdarzyć się w czasie prawdziwej misji, jak ograniczenia dostępności wody bądź awarie wszelkiego rodzaju sprzętu

Siedlisko wydrukowane w 3D

Istotną cechą siedliska, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że obiekt w całości został wydrukowany przy użyciu technologii druku 3D. Użycie tej technologii pozwoli wyeliminować konieczność transportowania dużych ilości materiałów budowlanych, co wiązałoby się z wieloma lotami transportowymi zmniejszającymi opłacalność misji

Większość agencji za priorytet wzięła sobie przygotowania do misji Artemis, której celem jest powrót ludzi na księżyc po pół wieku przerwy. Mimo to NASA podejmuje kroki do tego, aby w przyszłości móc skolonizować Czerwoną Planetę. Dzięki temu symulatorowi będą mogli zebrać niezbędne informacje do tego, aby maksymalnie zwiększyć powodzenie misji w przyszłości.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Mars | Misja na Marsa | Symulatory | astronauci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy