NASA: Odyseusz wylądował. Powrót USA na Księżyc

"Twoja przesyłka została dostarczona... na Księżyc!". W taki sposób NASA poinformowała o sukcesie bezzałogowego lądownika Intuitive Machines - Odyseusz dotknął powierzchni naszego naturalnego satelity o 00:23.

"Twoja przesyłka została dostarczona... na Księżyc!". W taki sposób NASA poinformowała o sukcesie bezzałogowego lądownika Intuitive Machines - Odyseusz dotknął powierzchni naszego naturalnego satelity o 00:23.
Misja zakończona sukcesem. Amerykanie wrócili na Księżyc /Intuitive Machines /materiały prasowe

Amerykańska agencja kosmiczna poinformowała o udanym lądowaniu Odyseusza na Księżycu, ogłaszając przełom w eksploracji kosmosu przez sektor prywatny - bezzałogowy lądownik bezpiecznie osiadł na południowym biegunie naszego satelity i rozpoczął nadawanie. Zapewnił jednak Intuitive Machines duży zastrzyk adrenaliny, bo kontrolerzy dopiero po 15 długich minutach od planowanego lądowania byli w stanie odebrać od niego sygnał.

USA powtarzają sukces Indii

A warto pamiętać, że firma przy konsultacjach z NASA wybrała na miejsce lądowania trudny biegun południowy Księżyca. Amerykańska agencja chce dokładniej zbadać ten obszar, m.in. w kontekście zasobów lodu, które można wykorzystać będzie w czasie załogowych misji i budowania kolonii księżycowej. Posłuży do tego sześć instrumentów sfinansowanych ze środków prywatnych NASA, w tym laserowy retroreflektor, odbiornik radiowy niskiej częstotliwości do pomiaru naładowanych cząstek na powierzchni Księżyca oraz instrument w zbiorniku paliwa, który wykorzystuje nowatorską metodę śledzenia poziomu paliwa.

Reklama

W sierpniu ubiegłego roku bezskutecznie próbowała wylądować tu Rosja, ale jej Łuna 25 rozbiła się o powierzchnię satelity. Manewr ten niedługo później udał się jednak Indiom, które za sprawą lądownika Vikram wysłanego w komos w ramach misji Chandrayaan-3 stały się pierwszym krajem, któremu udało się miękko wylądować w pobliżu księżycowego bieguna południowego.

Stany Zjednoczone przerywają 50-letnią nieobecność na Księżycu

W przypadku misji Intuitive Machines w grę wchodzi jednak dodatkowy czynnik, to ważny moment dla komercyjnej eksploracji przestrzeni kosmicznej, bo mamy do czynienia z prywatną firmą. Co więcej, udane lądowanie Odyseusza przerywa półwieczną nieobecność Stanów Zjednoczonych na powierzchni Księżyca, bo po raz ostatni USA odwiedziły Srebrny Glob w ramach misji Apollo z 1972 roku.

Przypominamy, że misja IM-1 rozpoczęła się 15 lutego, kiedy to księżycowy lądownik klasy Nova-C o nazwie Odyseusz został wystrzelony na pokładzie rakiety SpaceX i jest już kolejną realizowaną w ramach inicjatywy CLPS (Commercial Lunar Payload Services), która została zainicjowana przez agencję NASA. Zakłada on udział sektora prywatnego w misjach na Księżyc w celu dostarczenia instrumentów naukowych i innych ładunków niezbędnych do przeprowadzania badań przygotowawczych przed planowanym powrotem ludzi na Srebrny Glob, co ma nastąpić najwcześniej w 2026 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Intuitive Machines | Księżyc | lądowanie na księżycu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama