Najbardziej wulkaniczny księżyc Układu Słonecznego. Io na zdjęciach z Juno

Io to jeden z księżyców Jowisza, który jest najbardziej wulkanicznym obiektem w całym Układzie Słonecznym. Pod koniec grudnia nad jego powierzchnią przeleciała sonda Juno. Statek wykonał zdjęcia, które udostępniła NASA. Takich widoków księżyca Io nie widziano od ponad 20 lat, gdy zbliżyła się tam sonda Galileo.

Jowisz ma kilkadziesiąt księżyców i jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest Io. Wynika to z faktu, że jest to najbardziej wulkaniczny obiekt w całym Układzie Słonecznym. Z bliska nie oglądano go już od dawna. Tymczasem pod koniec grudnia nad księżycem przeleciała sonda należąca do NASA, która od kilku lat bada gazowego olbrzyma.

Reklama

Sonda Juno wykonała zdjęcia księżyca Io

Sonda Juno przeleciała nad Io w trakcie 57. przelotu nad Jowiszem. NASA już wcześniej zapowiadała, że w trakcie misji będzie chciała zbliżyć się do wulkanicznego księżyca. Statek przeleciał nad powierzchnią w odległości około 1500 km i w tym czasie wykonał spektakularne zdjęcia obiektu.

Powierzchnia Io spowita jest wulkanami, które są aktywne. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Księżyc wystawiony jest na duże oddziaływania grawitacyjne. Z jednej strony wpływ na niego ma Jowisz, a z drugiej pozostałe duże księżyce, w tym Europa oraz Ganimedes. To sprawia, że obiekt jest rozciągany i ściskany. W konsekwencji dochodzi tam do dużej aktywności wulkanicznej. Naukowcy twierdzą, że siły pływowe są tam tak duże, że powierzchnia może się uginać oraz unosić nawet na wysokość 100 m.

Sonda Juno wykonała w trakcie przelotu nad Io sześć zdjęć, które ukazują jego piekielną powierzchnię. Wcześniej tak blisko do obiektu zbliżył się statek Galileo, co miało miejsce w 2001 r. Ta sonda przeleciała jeszcze bliżej, bo w odległości zaledwie 181 km od powierzchni.

Statek NASA bada Jowisza od kilku lat

Sonda Juno została wystrzelona 5 sierpnia 2011 r. Po pokonaniu 2,8 mld km doleciała do Jowisza (4 lipca 2016 r.). Do tej pory statek wykonał 57 przelotów nad gazowym olbrzymem i choć jego misja miała zostać zakończona wcześniej, tak została z czasem przedłużona. NASA planuje jeszcze pewne przeloty nad Io, ale odbędą się one już z większych odległości — od 11 tys. do 100 tys. km od powierzchni księżyca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: IO | księżyce | Jowisz | Kosmos | NASA | Sonda kosmiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy