Kosmiczny pociąg nad Polską. O której, jak i gdzie obserwować Starlinki?

Starlinki, czyli satelity telekomunikacyjne należące do firmy SpaceX Elona Muska, będą dzisiaj bardzo dobrze widoczne na polskim niebie. Dzięki temu, że satelity znajdują się blisko siebie, tworzą tak zwany kosmiczny pociąg, układając się w jasną smugę światła na ciemnym tle nieba.

Starlinki rozświetlą po raz kolejny niebo nad Polską

Starlinki poruszają się po określonej orbicie, w związku z czym, co jakiś czas możemy podziwiać ich przeloty również nad Polską. Dzisiaj wieczorem, jeżeli tylko pogoda pozwoli, będziemy mogli podziwiać kosmiczny pociąg Elona Muska tuż po godzinie 20. Jak donosi portal Nocne Niebo, satelity znajdują się blisko siebie, w związku z czym nie powinno być większych problemów z ich lokalizacją.  

Przelot rozpocznie się o godzinie 20:10. Wypatrywać ich należy po zachodniej stronie nieba w postaci jasnej linii poruszającej się między gwiazdami. Starlinki mają lekko niebieskawy blask. Pojawią się za zachodzie i przelecą w kierunku wschodu. W zależności od tego, w jakiej lokalizacji się znajdujemy, trajektoria lotu może się delikatnie różnić, jednak tutaj z pomocą przychodzą nam mapki nieba udostępnione przez portal Nocne Niebo.  

Reklama

Starlinki już od kilku dni widoczne są nad Polską, jednak dzisiejszy przelot będzie o tyle ciekawy, że satelity znajdują się blisko siebie. Z relacji świadków poniedziałkowego przelotu satelitów wynika, że kosmiczny pociąg jest na tyle jasny, że widać go nawet między lekkimi chmurami.  

Październikowe kosmiczne spektakle

Październik obfituje w ciekawe wydarzenia kosmiczne, które możemy obserwować z terenu całej Polski. W zeszły weekend mogliśmy podziwiać deszcz meteorów zwany Drakonidami, a to nie jedyne „spadające gwiazdy” w okresie jesiennym. W drugiej połowie miesiąca czeka nas maksimum Orionidów przypadające na 21 października.  

Pod koniec miesiąca natomiast czeka nas niezwykłe widowisko, czyli częściowe zaćmienie Księżyca widoczne z terenu całej Polski wysoko nad horyzontem. Księżycowy spektakl rozpocznie się 28 października około godziny 21:35 i potrwa do 00:26, jednak obserwowalna część zakończy się o 22:52. Maksymalna faza zaćmienia na poziomie 12 procent nastąpi o godzinie 22.14. Srebrny Glob zostanie zacieniony przez Ziemię od strony południowej krawędzi.  

Starlink to system satelitarny składający się z tysięcy pojedynczych satelitów telekomunikacyjnych, które mają zapewnić dostęp do sieci ludziom z każdego zakątka świata. Obecnie na orbicie okołoziemskiej znajduje się ich już prawie 5000. W założeniu firmy megakonstelacja będzie składała się z 12 000 pojedynczych obiektów. 

Sieć satelitów należących do Elona Muska jest na tyle rozbudowana i na tyle jasna, że zaczyna stwarzać problemy. Przelot kosmicznego pociągu na nocnym niebie jest dla wielu astronomów amatorów wyczekiwanym wydarzeniem. Jednak światło odbijane przez satelity oraz emitowane przez nie fale radiowe utrudniają pracę astronomom na całym świecie.   

Polecamy na Antyweb | Polacy nie potrafią korzystać ze smartfonów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Starlink | Elon Musk | SpaceX | Polska | nocne niebo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama